Aktuality

Hagada šel Pesach v zbierke Komunitného múzea našej ŽNO

Hagada šel Pesach v zbierke Komunitného múzea našej ŽNO
14. 4. 2022

Hagada je kniha, ktorá sa číta počas sederovej večere, prvý deň sviatku Pesach (v diaspóre sú to prvé dva dni), keď si židia pripomínajú odchod z Egypta. V minulosti sa na priblíženie príbehu využívali rôzne preklady, prirovnania, alebo vizuálne vysvetlivky. V hagadách sa často nachádza zobrazenie starovekej sederovej večere, keď židovskí učenci v meste Bnei Brak, rabíni Eliezer, Jošua, Elazar ben Azarjah, Akiva a Tarfon celú noc diskutovali o udalostiach odchodu z Egypta. Ilustrácie v hagade často zobrazujú aktuálnu sederovú večeru, pričom namiesto učencov z Talmudu predstavujú súdobých rabínov. Hagada od L. Singera zobrazuje členov dynastie Soferovcov: (zľava doprava) Akiva Eger, svokor Mošeho Schreibera, Chatam Sofer, Ketav Sofer a Ševet Sofer. Cez oblúkové klenby vidíme idealizované mesto Bnei Brak osvetlené slnečnými lúčmi. Ilustrácia je zmesou známych a bežne rozšírených prvkov portrétnej tvorby a krajinomaľby, ktoré sa využívali pri pohľadniciach a iných drobných tlačiach. Obrázky rabínov sa objavovali na litografiách či grafikách a veľmi často slúžili ako dekoračné predmety v domácnostiach alebo ako amulety. Celá hagada obsahuje 12 listov ilustrácií, ktoré netvoria jednotný vizuálny celok: ich štýl a tlač sa líšia, pravdepodobne ich vybrali z viacerých grafických súborov. Vydavateľstvo Josefa Schlesingera je príkladom židovskej knižnej kultúry v strednej Európe. Založili ho v Bratislave s cieľom vydávať diela Chatama Sofera. Neskôr sa stalo dominantným vydavateľstvom židovských kníh aj vo Viedni a Pešti. Po anšluse Rakúska sa presťahovalo do Tel Avivu, kde sa stalo známym pod názvom Sinai Publishing. preložil a komentár napísal rabín Dr. Leo Singer vydavateľstvo Josef Schlesinger, 2. vydanie, Budapešť 1928/1929 výška: 30,5 cm, šírka: 23 cm ŽM-D 1605 XVIII-26

LIETAJÚCI PESACH ZAČAL, DORUČILI SMEMPRE VYŠE 70 RODÍN!

LIETAJÚCI PESACH ZAČAL, DORUČILI SMEMPRE VYŠE 70 RODÍN!
14. 4. 2022

Dnes boli vďaka nasadeniu tímu ŽNO, do viac ako 70 rodín (!) našich členov, doručené pesachove potraviny. Ďakujeme a všetkým našim členom, aj touto cestou želáme Chag Pesach sameach!

CHAG PESACH SAMEACH!

CHAG PESACH SAMEACH!
14. 4. 2022

Želáme všetkým členom našej ŽNO a celej židovskej komunity pekný a kóšer Pesach.

Macesy sú tu….!

Macesy sú tu….!
12. 4. 2022

Napriek tohtoročným ťažkostiam v zabezpečení pesachových potravín, sa našej ŽNO vďaka osobnej angažovanosti pani tajomníčky ŽNO Daniely Valáškovej, hlavného rabína ŽNO Barucha Myersa a člena predstavenstva Mendi Myersa, podarilo dnes dovoesť z Budapešti zásielku macesov. Liteajúci Pesach, akcia ŽNO, vďaka ktorej budú opäť doručené pesachove potraviny do domov našich členov, sa môže začať… Všetkým menovaným patrí naša veľka vďaka! Škojach!

Sederové večere

Sederové večere
10. 4. 2022

Už tradične sa počas sviatku Pesach uskutoční v Kóšer kuchyni nášho Komunitného centra sederová večera. 1. sederová večera pod vedením Barucha Myersa, hl. rabína ŽNO – 15.apríla o 20:00hod. 2. sederová večera pod vedením rabína Mišu Kapustina – 16. apríla o 20:00 hod. Objednávky na sederové večere prosím posielajte najneskôr do 11. apríla, do 15:00 hod., na mailovú adresu: hello@yallahummus.sk Kompletná Hagada a pesachova príručka vám budú zaslané v elektornickej podobe prostredníctvom Kehila spravodajcu.

“Zomrela posledná, z prvého transportu”

“Zomrela posledná, z prvého transportu”
9. 4. 2022

Dňa 9. apríla, len niekoľko dní po pripomienke 80. Rokov od prvých transportov židovských Slovenska, prevažne žien a mladých dievčať, do koncentračných táborov, zomrela vo veku 100. rokov pani Laura Špániková. Bola poslednou účastníčkou prvého transport transport, vypraveného dňa 25. Marca 1942 z Popradu. Česť jej pamiatke! !ברוך דיין האמת Viac o jej živote, si môžete prečítať na stránke Post bellum. https://www.facebook.com/634042709987309/posts/5171561792902022/?d=n

Nové programy na TACHLES TV - L\

Nové programy na TACHLES TV - L\'chajim Izrael: Slovenský inštitút v Jeruzaleme
8. 4. 2022

13. apríla sa oficiálne prestrihne otváracia páska na novom Slovenskom kultúrnom inštitúte (SKI) v Jeruzaleme. Aké plány má jeho riaditeľ, Jakub Urik? Ako sa mu páči Izrael? A čo želá inštitútu? To všetko sa dozviete z jeho rozhovoru s Michaelom Szatmarym na TACHLES TV https://tachles.tv/relacia/lchaim-izrael/slovensky-institut-v-jeruzaleme-a-jeho-riaditel-jakub-urik

Koncert klasickej hudby

Koncert klasickej hudby
5. 4. 2022

Dňa 5. apríla sa v priestoroch jedálne, Komunitného centra ŽNO uskutočnil pekný koncert klasickej hudby, v podaní mladých a talentovaných žiakov cirkevného konzervatória v Bratislave.

Soferove schody kedysi a dnes

Soferove schody kedysi a dnes
5. 4. 2022

V týchto dňoch sa dokončuje obnova Soferových schodov, spojnice medzi Zámockou a Svoradovou ulicou...PREČITAJTE SI VIAC.

Mirek Toda píše z Užhorodu…

Mirek Toda píše z Užhorodu…
3. 4. 2022

V malej, okolo stočlennej Židovskej komunite v Užhorode. veľmi ocenili humanitárnu pomoc, ktorú jej zabezpečila ŽNO Bratislava. V synagóge aj škôlke, ktoré sa na chvílku stali útočiskom utečencov z ostreľovaných miest, sa dokonca spalo. Chaja Jakubovič z miestnej komunity sa veľmi tešila aj z ústretovej pomoci dostať ľudí na úteku pred vojnou do bezpečia na Slovensko a potom aj ďalej do Nemecka či Izraela. Chaja Jakubovič, ktorej časť rodiny zahynula počas holokaustu, neverí, že by mal Putin záujem dôjsť až sem. Keď príde reč na jeho slová, ako chce denacifikovať Ukrajinu, chytá sa za hlavu, vraví, že to nemá v hlave v poriadku, a spomína rodinnú historku, ako jej mama a babka prežili druhú svetovú vojnu. „Moja mama mala vtedy tri roky, keď babku museli vlakom poslať do Kazachstanu. Lenže ochorela a babka s ňou musela ísť v Kyjeve do nemocnice a vlak, v ktorom mala ísť do strednej Ázie, trafili nacisti,“ spomína Chaja. „Keď mi je ťažko, naučila som sa veriť, že bude lepšie, tak ako choroba mojej mamy zachránila moju babku a vlastne mi aj dala život,“ vraví. Sama robí pre ukrajinské železnice, ktoré neprestali fungovať ani v čase vojny a ktorými prúdia utečenci až sem do Užhorodu. Niektorých sa ujala miestna malá židovská obec – utečenci spali priamo v spomínanej synagogue, alebo v detských jasliach, kým sa dostali za hranice, kde sa ich ujala napríklad aj bratislavská Židovská obec, alebo aj iné organizácie, či jednotlivci, ktorí sa snažia pomôcť. Viac o situácii v Užhorode si môžete prečítať tu: https://dennikn.sk/2779242/jedna-raketa-vedla-a-rusi-by-trafili-slovensko-ako-sa-uzhorod-pokusa-viest-normalny-zivot-reportaz/

Nedeľná škola ŽNO aj s deťmi z Ukrajiny

Nedeľná škola ŽNO aj s deťmi z Ukrajiny
3. 4. 2022

V nedeľu 3. apríla, sa v Komunitnom centre ŽNO uskutočnilo ďalšie vyučovanie vzdelávacieho programu ŽNO - Nedeľná škola (NŠ), pod vedením Lenky Potokovej. Prítomných bolo 19 účastníkov, vrátane jednej ukrajinskej rodiny s deťmi. Témou bola \"sila slov - rozprávania a počúvania\". Malo to súvis s témou predchádzajúcej soboty - paraše Tacria - o ktorej sme si v skratke porozprávali. Keďže počúvanie má blízko k hudbe, táto NŠ bola hudobná. Deti si doniesli z domu nástroje. Tak sa nám predstavil Šimon Alexander na husliach, Danny Goldenberg na flaute, David Goldenberg na elektrickej gitare a Ilja nám trochu zahral na klavíri. V závere všetci spolu, dvojhlasne nacvičili pesničku Od avinu chai. Atmosféra bola skvelá a doplnil ju aj chutný obed v našej kóšer kuchyni.

Bar micva na obci

Bar micva na obci
3. 4. 2022

Uplynulý týždeň sa konalo v synagóge na Heydukovej ulici tradičné, ale nie veľmi bežné bežné podujatie Bar Micva. Mladému Davidovi Rabinovičovi, ktorý obrad pod vedením hlavného rabína Barucha Myersa zvládol k potešeniu všetkých prítomných, aj touto cestou gratulujeme!

Ďalší, naozaj zjednotený Šabaton s ukrajinskými rodinami

Ďalší, naozaj zjednotený Šabaton s ukrajinskými rodinami
1. 4. 2022

Dňa 1.apríla sa v priestoroch modlitebne Katz-Weissmandl, nášho Komunitného centra ŽNO, uskutočnilo ďalšie stretnutie zástupcov ŽNO a integračného programu Komunita 2042/BJCF, s ukrajinskými rodinami, aktuálne žijúcimi v Bratislave. Hlavnou témou bolo riešenie aktuálnych potrieb rodín odídencov. Účasť bola naozaj veľká. Stretnutia sa zúčastnilo vyše 30 ludí. Po skončení stretnutia sa všetci prítomní, spolu s ďalšími členmi našej komunity zúčastnili spoločného kidušu a kóšer večere. Medzi prítomnými boli tak hlavný rabín ŽNO Baruch Myers, ako aj rabín Miša Kapustin. Spoločný kiduš a večera sa tak stali ďalším, pekným príkladom jednoty našej komunity. Samotnej Šabatovej večere sa potom zúčastnilo vyše 50 hostí z Ukrajiny, ako aj členov našej komunity. Ako v osobnom privítaní, v reakcii na opakované ďakovania prítomných, vyzdvihol predseda ŽNO Tomáš Stern: “…nie je nám za čo ďakovať. Skôr ďakujeme my vám, keďže sme sa aj vďaka vám, tu dnes mohli všetci spoločne stretnúť - rabíni Baruch Myers a Miša Kapustin, liberálni, ortodoxní, či sekulárni a spoločne mať kiduš, večeru a tráviť takto spolu nádherný Šabatový večer. Je krásne vidieť jednotnú komunitu, zjednotenú vo svojich tradíciách, zvykoch a hodnotách. Spolu to dokážeme!”.

Rabínska múdrosť na TACHLES TV– začal sa mesiac Nisan

Rabínska múdrosť na TACHLES TV– začal sa mesiac Nisan
31. 3. 2022

Začal sa mesiac Nisan, počas ktorého budeme oslavovať sviatok Pesach. Počas tohto mesiaca a sviatkov, je našou úlohou opúšťať hranice vlastných obmedzení, vďaka čomu môžeme osobnostne rásť a rozvíjať sa. Aj toto sa môžete dozvedieť od hlavného rabína ŽNO Barcuha Myersa, v relácii Rabínska múdrosť na TACHLES TV.

Maccabi turnaj v stolnom tenise

Maccabi turnaj v stolnom tenise
27. 3. 2022

Dňa 27. marca sa uskutočnil Maccabi turnaj v stolnom tenise, ktorý zorganizovala Slovak Maccabi Organisation, v spolupráci s ŽNO Bratislava. Turnaja sa zúčastanilo asi 20 športovcov, rôznych vekových kategórií a to nie len z Bratislavy, ale aj z iných miest Slovenska. V závere podujatia si mohli všetci pochutnať na kóšer jedlách z našej kuchyne. Veľká vďaka patrí hlavnej organizátorke Dáši Gavorníkovej. foto©ŽNO, Oles Cheresko

ŽNO podporuje naše talenty

ŽNO podporuje naše talenty
27. 3. 2022

Lily Stern sa so ženskou hokejovou reprezentáciou Slovenska do 18 rokov, zúčastnila Európskeho olympijského festivalu mládeže vo Fínskom Vuokatti. Sem sa presunula po vydarenej sezóne, ktorú aj vďaka podpore ŽNO Bratislava mohla odohrať v Kanadskom Ontáriu. Po pár dňach oddychu začala s prípravou na Majstrovstvá sveta žien do 18 rokov. Talentovanej mladej hokejistke držíme palce a sme na ňu všetci hrdí! Pozrite si krátky rozhovor s mladou hokejistkou https://www.instagram.com/tv/Cbc9EcMsxRk/?utm_medium=copy_link

Pozrite si unikátny dokument k deportáciám z Patrónky na TACHLES TV

Pozrite si unikátny dokument k deportáciám z Patrónky na TACHLES TV
25. 3. 2022

25. marca v roku 1942 bol z Popradu vypravený prvý vlak s dobytčími vagónmi do Auschwitzu. V dobytčákoch bolo 1 000 mladých dievčat. Najmladšie mali 16 rokov. Do Osvienčimu prišlo 999 mladých žien. V nasledujúcich dňoch boli vypravené prvé transporty z ďalších miest. 27. marca z bratislavskej Patrónky a Lamača. Väčšina nevinných dievčat neprežila. NEZABÚDAJME! Nielen na tento dátum, ale najmä na zverstvá, ktoré sa iba prednedávnom diali. PRIPOMÍNAJME SI! Aj prostredníctvom krátkeho filmu, ktorý pre TACHLES TV pripravil Martin Šmok. Uvidíte v ňom spomínanie preživších holokaust: HELENY WEINWURMOVEJ KLÁRY LAVIČKOVEJ VERONY JAVOROVEJ KATARÍNY GRÜNSTEINOVEJ

“Pamätať si už dnes nestačí…!”

“Pamätať si už dnes nestačí…!”
25. 3. 2022

Dňa 25. marca sa v areáli niekdajšej muničnej fabriky na Patrónke, uskutočnilo dôstojné, pietne podujatie, organizované BSK, DSH, ICEJ Slovensko a ŽNO Bratislava. Podujatie nadväzovalo na včerajšiu odbornú konferemciu slovenských historikov. Prítomní si tak pripomenuli 80. výročie prvých transportov slovenských občanov do koncentračných táborov. Prvý z nich bol vypravený 25. marca 1942 z Popradu a prvý z Bratislavy o dva dni neskôr, 27. marca. Prítomným sa prihovoril predseda BDK Juraj Droba v emotívnom a úprimnom príhovore. Nasledovali rovnako citlivé príhovory Prof. Pavla Traubnera, starostky mestskej časti Staré mesto Zuzany Aufrichtovej, starostu mestskej časti Lamač Lukáša Baňackého a predsedu ŽNO Bratislava Tomáša Sterna (jeho príhovor prinášame v plnom rozsahu v závere príspevku). Súčasťou podujatia bola aj modlitba El male rachamim, ktorú predniesol hlavný rabín ŽNO Baruch Myers, ktorý nasledne spolu s členmi našej komunity pomodlil Kadiš na pamiatky tých, ktorí sa stali obeťami holokaustu. Na záver podujatia došlo k poklepaniu základného kameňa, budúceho pamätníka obetiam holokaustu, ktorý bude inštalovaný v areáli Patrónky. V nävaznosti na podujatie sa uskutočnila ďalšie spomienkové podujatie na stanici Lamač, odkiaľ boli deportovaní všetci tí, ktorí boli internovaní v zbernom tábore Patrónka. Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia ŽSR a svojím, veľmi dojímavým príhovorom opäť vystúpil starosta Lamača, ktorý predstavil aj budúci pamätník, ktorý bude umiestnený priamo v areáli nástupišta, s názvom - Naša vina!

Príhovor predsedu ŽNO Tomáša Sterna na Patrónke

Príhovor predsedu ŽNO Tomáša Sterna na Patrónke
25. 3. 2022

...pôvodne som pre túto príležitosť mal rozpracovaný rozsiahly príhovor o odkaze dnešného výročia pre súčasnú generáciu, generáciu. Tvoria ju prevažne ľudia ako ja, členovia tzv. druhej generácie preživších nevynímajúc, ktorí si genocídu alebo vojnový konflikt v žiadnej jeho podobe už našťastie nepamätajú. Chcel som hovoriť o tom, ako vojnová Slovenská republika pred 80 rokmi, z jedného dňa na druhý, zbavila vlastných obyvateľov všetkých občianskych práv, slobôd a majetku a následne ich aj z týchto miest, z areálu niekdajšej Patrónovej fabriky, poslala na istú smrť do vyhladzovacích táborov. Chcel som hovoriť o hlúposti, cynizme a morálnej otupenosti tých, ktorí dnes tento zločin, toto barbarstvo, ktorému padlo za obeť vyše 105.000 obyvateľov tejto krajiny, bagatelizujú, spochybňujú, alebo, dokonca, popierajú. Chcel som hovoriť o tom, že práve takíto ľudia, ako aj nedostatočná razantnosť právneho štátu pri postihovaní ich zvrátených názorov, prispievajú spoločne k tomu, že sa tragédia, nielen židovskej komunity, môže kedykoľvek a kdekoľvek zopakovať... Potom ale prišiel 24. február a všetko sa zmenilo...PREČÍTAJTE SI CELÝ PRÍHOVOR.

Šabaton s ukrajinskými rodinami-integračný program ŽNO - KOMUNITA 2042/BJCF

Šabaton s ukrajinskými rodinami-integračný program ŽNO - KOMUNITA 2042/BJCF
25. 3. 2022

V piatok (25.marca) sa v priestoroch modlitebne Katz-Weissmandl, nášho Komunitného centra ŽNO, uskutočnilo stretnutie zástupcov ŽNO a integračného programu Komunita 2042/Bratislava Jewish Community Fund (BJCF), s ukrajinskými rodinami. Hlavnou témou stretnutia bola pomoc pri zabezpečení ich stálych ubytovacích potrieb, zamestnanosti, výuky slovenského jazyka, školskej dochádzke ich detí a teda snaha o ich plnú integráciu do spoločnosti a aj do našej komunity. Prvého kola stretnutia, sa celkovo zúčastnili príslušníci piatich rodín. Po skončení stretnutia sa všetci zúčastnili spoločnej, Šabatovej B-hoslužby, ktorú viedol hlavný rabín Baruch Myers. Po jej skončení boli všetci prítomní pozvaní, na Šabatovu večeru do našej kóšer kuchyne. Večera sa niesla vo veľmi príjemnej a odviazanej atmosfére. Budúci týždeň sa bude konať ďalšie kolo stretnutí, s následnou večerou, na ktorú sú srdečne pozvaní aj všetci členovia ŽNO.

Vedecká konferencia

Vedecká konferencia
24. 3. 2022

Dňa 24. marca sa pri príležitosti 80. rokov od prvej vlny deportácie Židov zo Slovenska, uskutočnila v spolupráci DSH, BSK, ŽNO Bratislava, ICEJ Slovensko a ÚZ ŽNO vedecká konferencia s názvom “Kam až dospela nenávisť”. Pozrite si jej celý záznam na TACHLES TV. https://tachles.tv/relacia/u-vas-na-obci/kam-az-dospela-nenavist-vedecka-konferencia

Purim oslavovala aj naša mládež

Purim oslavovala aj naša mládež
20. 3. 2022

Býva tiež dobrou tradíciou, že počas sviatku Purim, organizuje aj mládež SÚŽM svoju oslavu, plnú zábavy a masiek. Tak tomu bolo aj tento rok. Spolu to dokážeme!

Ad oslava sviatok Purim

Ad oslava sviatok Purim
19. 3. 2022

Šavua tov! Už sme vás informovali o tohtoročnej oslave sviatku Purim, keď sme si viac ako po iné roky pripomenuli víťazstvo dobra nad zlom. Ako podarene oslava tohto víťazstva prebiehala, si môžete pozrieť aj na týchto fotografiách. Oslava sviatku Purim sa už tradične organizuje v spolupráci ŽVC Chabad a našej ŽNO. Aj touto cestou ďakujeme rebecen Chanie Myers sa za skvelé jedlo a rodinnú atmosféru, v ktorej sa veríme cítili ako doma aj viaceré utečenecké rodiny s deťmi z Ukrajiny. Medzi prítomnými hosťami nechýbal aj veľvyslanec štátu Izrael Eitan Levon s manželkou.

Droše hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV

Droše hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV
18. 3. 2022

Gut Šabes! Vypočujte si na TACHLES TV aktuálne droše Barucha Myersa, hlavného rabína našej ŽNO. ZAČIATOK ŠABATU 18. marec (15. Adar II), 17:46 hod. KONIEC SVIATKU 19. marec (16. Adar II), 18:52 hod. Kliknite prosím na tento link a pozrite si droše hlavného rabína Barucha Myersa v plnom znení na TACHLES TV.

Oslava sviatku Purim na Obci

Oslava sviatku Purim na Obci
18. 3. 2022

Počas sviatočných dní Purimu, oslavujeme tento rok aj v okruhu našich priateľov z Ukrajiny, viťazstvo dobra nad zlom. Na erve Purim sa dňa 16. Marca uskutočnila spoločná oslava za účasti rabína Mišu Kapustina a jeho rodiny. Dňa 17. marca si slová z Megilat Ester, čítané hlavným rabínom Baruchom Myersom, mohli účastníci oslavy vypočuť v preplnených priestoroch ŽVC Chabad, na Drevenej ulici. Na podujatí, ktoré organizovala už tradične rebecin Chanie, v spolupráci s ŽNO, nechýbala skvelá nálada, tradičné hamantaschen, rapkáče, hlasná vrava, ako aj iné chutné jedlá. Celý večer sa niesol v atmosfére Karibskej exotiky, čomu zodpovedali aj početné a pestré masky prítomných.

Humanitárna pomoc dorazila

Humanitárna pomoc dorazila
18. 3. 2022

Po niekoľkodňovej náročnej príprave, dorazili včera (17. marca) do Mukačeva a následne do Lvova, dva kamióny humanitárnej pomoci určenej pre tých, ktorí túto pomoc v týchto dňoch súrne potrebujú. Vďaka spolupráci zahraničného partnera a ŽNO, sa tak na vojnou sužovanú Ukrajinu podarilo dostať niekoľko ton potravín, výživových doplnkov a minerálok. V pomoci pokračujeme aj naďalej. Spolu to dokážeme!

Komunita 2042 a iné aktivity ŽNO v prospech utečencov z Ukrajiny

Komunita 2042 a iné aktivity ŽNO v prospech utečencov z Ukrajiny
16. 3. 2022

Vážení členovia ŽNO, milí priatelia, Žijeme na pozadí udalostí vojnového konfliktu na Ukrajine. Z pomernej diaľky prežívame utrpenie a tragédiu tak jednotlivcov a rodín, ako aj celého národa. Na druhej strane sme svedkami výnimočného nasadenia dobrovoľníkov a ľudí ochotných nezištne pomáhať tým, ktorí túto pomoc, v týchto opätovne neľahkých časoch naozaj potrebujú...(kliknite a prečítajte si celý príspevok predsedu ŽNO Tomáša Sterna).

Sviatok Purim a ako ho vidia naše deti

Sviatok Purim a ako ho vidia naše deti
16. 3. 2022

Pozrite si na TACHLES TV program, ktorý pre vás pripravili deti v Prahe. Milo a hravo sa tak dozviete všetky podstatné informácie, ktoré sú so sviatkom Purim spojené. https://tachles.tv/relacia/u-vas-na-obci/purim-5782-v-podani-deti-z-prahy ✨ Chag Purim sameach! Sviatok, keď dobro musí zvíťaziť nad zlom.

Keď sa stretne rabín s rabínom

Keď sa stretne rabín s rabínom
16. 3. 2022

V týchto neľahkých dňoch, sú veľkou oporou humanitárnej a podpornej činnosti, ktorú v prospech ukrajinských utečencov poskytuje naša ŽNO v spolupráci s ÚZ ŽNO a inými podpornými organizáciami, predovšetkým naši rabíni. Aj touto cestou by sme im opätovne chceli vyjadriť naše uznanie a vďaku a to aj v mene tých, ktorí ich slová útechy v týchto dňoch potrebujú najviac. Na fotografii hlavný rabín ŽNO Baruch Myers a rabín Miša Kapustin, ktorých pojí okrem iného aj blízke priateľstvo, v rabínskom a družnom rozhovore, po včerajšej návšteve izraelského ministra zahraničných vecí Yaira Lapida pri hrobe Chatama Sofera.

Stretnutie členov ukrývaných detí na ŽNO

Stretnutie členov ukrývaných detí na ŽNO
16. 3. 2022

Dňa 16. marca sa v predvečer osláv sviatku Purim, uskutočnilo v pristoroch Komujitného centra ŽNO, po opäť dlhej dobe, prvé prezenčné stretnutie členov THC. Na začiatku stretnutia prítomných privítala predsedníčka THC (Ujrývané deti) pani Podhorná. V úvode pán Ivan Pasternak, priblížil všetkým podstatu sviatku Purim. Medzi pozvanými hosťami bol predseda ÚZ ŽNO Richard Duda a riaditeľ MŽK-SNM Michal Vanek, ktorý prítomných oboznámil so životnými osudami významných židovských športovcov. Chag Purim sameach!

Diskusná relácie nie len k Purimu

Diskusná relácie nie len k Purimu
15. 3. 2022

Pozrite si zaujímavú purimovú diskusnú reláciu TACHLES TV, nie len o Purime a nie len o situácii na Ukrajine, s hosťami pani Evou Mosnákovou, rabínom Mišom Kapustinom, sociológom Michalom Vašečkom a moderovanú Michaelom Szatmarym. Čaká na vás aj pekné, hudobné prekvapenie. https://tachles.tv/relacia/u-vas-na-obci/purim-2022-o-odvahe-a-sile-prezit

Začiatok prác na fasáde “Veľkej synagógy”

Začiatok prác na fasáde “Veľkej synagógy”
15. 3. 2022

Dňa 15. marca začali práce na zabezpečení hlavnej fasády Veľkej synagógy na Heydukovej ulici proti vtákom, ktoré dlhodobo svojim trusom znečisťujú fasádu, ako aj priľahlé priestranstvo. Práce, ktoré spočívajú v očistení čelnej fasády a priľahlého priestranstva, ako aj v inštalácii ostnatých bariér, by mali byť ukončené v najbližších dňoch.

Nie vojne! / Ne válce! / Net vojne!

Nie vojne! / Ne válce! / Net vojne!
14. 3. 2022

Martin Šmok pripravil pre TACHLES TV nesmierne silné video. Spojil v ňom svedectvá pamätníkov z archívu USC Shoah Foundation a zábery zo súčasnej, okupovanej Ukrajiny. Bude vám pukať srdce, ale pozrite si ho. V dnešnej situácii nám neostáva nič iné, iba nezabúdať a pomáhať. https://tachles.tv/relacia/live/nie-vojne-ne-valce-net-vojne

Ministerská návšteva pri hrobe Chatama Sofera

Ministerská návšteva pri hrobe Chatama Sofera
14. 3. 2022

Súčasťou oficiálnej návštevy izraelského ministra zahraničných vecí Yaira Lapida na Slovensku, bola po stretnutí s pani prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, aj návšteva hrobu rabína Chatama Sofera a zvyškov staronového cintorína.

Nový diel našej relácie TACHLES TV: A o téhle dame jste take neslyšeli?

Nový diel našej relácie TACHLES TV: A o téhle dame jste take neslyšeli?
12. 3. 2022

Príbehy významných, ale doteraz zabudnutých židovských žien pre vás odtajňuje Martin Šmok V tejto časti sa môžete zoznámiť s JANOU (HANOU) EPSTEINOVOU. Žiaľ, ani jej fotografia sa nezachovala. Čomu sa venovala po vzniku Protektorátu? Kde odovzdávala celú svoju energiu? A ako jej osud dopadol? Sledujte reláciu A O TÉHLE DÁMĚ JSTE TAKÉ NESLYŠELI? Uvidíte aj svedectvá ľudí, ktorí Hanu Epsteinovú osobne poznali. https://tachles.tv/relacia/historia/a-o-tehle-dame-jste-take-neslyseli-hana-epsteinova

Soferove schody – práce pokračujú

Soferove schody – práce pokračujú
10. 3. 2022

O začiatku rekonštrukcie Soferových schodov sme vás už informovali. Práce pokračujú aj v týchto dňoch. Súčaťou schodov má byť po ukončení prác aj informačný panel, poukazujúci na zaniknutú, pôvodnú historickú zástavbu Zámockej ulice, do ktorej schody v hornej časti vyúsťujú. Prikladáme fotografiu, z ktorej je zjavný aktuálny stav prác.

Práce v Komunitnom centre ŽNO

Práce v Komunitnom centre ŽNO
9. 3. 2022

Popri každodennej snahe nášho krízového tímu ŽNO, pomôcť potrebným utečencom z Ukrajiny a to bez ohľadu na ich náboženskú príslušnosť, pokračujú aj práce na plánovanej rekonštrukcii kóšer kuchyne a pivničných priestoroch Komunitného centra. Pevne veríme, že ich budete môcť už onedlho využiť v kľudnejších časoch a to aj za účasti rodín a jednotlivcocv z vojnou sužovanej Ukrajiny, ktorí aktuálne našli prechodné, ale možno aj trvalé útočisko na Slovensku .

Duchovné slovo v núdzi

Duchovné slovo v núdzi
8. 3. 2022

Od prvých dní vojnového konfliktu na Ukrajine a príchodu utečencov do Bratislavy, sú naši rabíni kľúčovými osobnosťami starostlivosti o ľudí, ktorí museli náhle opustiť svôj domov a svojich blízkych. Rabín Miša Kapustin s manželkou Marinou, vedia ako bývalí utečenci, najlepšie precítiť skutočné potreby ľudí v núdzi. Obaja sa zo všetkých síl snažia poskytnúť každému z nich slová útechy, ale hlavne pomôcť v neľahkých, prvých krokoch ich možného nového začiatku na území Slovenska. Rovnako aktívny je aj hlavný rabín Baruch Myers s manželkou Channie, u ktorých už niekoľko dní prebývajú viaceré rodiny utečencov, ktorým okrem prístrešku zabezpečujú aj stravu a hlavne tak nutné, rodinné a komunitné zázemie. Všetkým patrí nie len naša veľká vďaka. Naša ŽNO, ÚZ ŽNO a iné podporné organizácie, sa im v tomto úsilí snažia byť maximálne nápomocné. Na fotografii rabín Kapustin a rabín Myers, počas stretnutia s rodinami utečencov, ktoré sa uskutočnilo dňa 8. marca.

Zomrel jeden z posledných, pravých Prešporákov

Zomrel jeden z posledných, pravých Prešporákov
7. 3. 2022

Dňa 7. marca nás vo veku 89. rokov navždy opustil Karol Natan Steiner - veľký človek, priateľ mnohých z nás, člen našej komunity, príslušník známej prešporskej knihkupeckej rodiny, honorárny konzul Slovenska a predseda združenia “čechoslovákov”žijúcich v Izraeli - Hitachdut Yotsei Czechoslovakia. Odpočívaj v pokoji Nathan a ďakujeme za prácu, ktorú si odviedol pre česko-slovenskú komunitu v Izraeli. Baruch dajan ha´emet! ברוך דיין האמת!

Mládežnícky šabaton

Mládežnícky šabaton
6. 3. 2022

Dňa 4. Marca večer, sa v priestoroch jedálne kóšer kuchyne Komunitného centra ŽNO, uskutočnil tento rok už druhý Šabaton židovskej mládeže (ten predchádzajúci sa konal 28. januára). Tradičnej Šabatovej večere, ktorú pre mládežníkov zabezpečila ŽNO, sa tentokrát zúčastnilo 12 dievčat a chlapcov z SÚŽM. Ďakujeme organizátorom a spolu s našou mládežou sa tešíme na ďalšie pekné podujatie.

Liberálny Beit Din opäť u nás na obci

Liberálny Beit Din opäť u nás na obci
5. 3. 2022

ŽNO už niekoľko rokov spolupracuje so zástupcami liberálneho Beit din pre krajiny Vyšegrádu. Napriek napätej situácii a zapojeniu ŽNO, ako aj rabína Mišu Kapustina, do prioritnej pomoci ukrajinským utečencom, sa dňoch 3 a 4. marca konalo v Komunitnom centre ŽNO ďalšie zasadnutie Stredoeurópskeho liberálneho Beit din (CEBD).

Baruch Myers v Ohel David

Baruch Myers v Ohel David
4. 3. 2022

V Ohel David ešte aj dnes žijú ľudia, ktorí pamätajú hrôzy vojny. Aj preto je dôležité zdielať s nimi pekné slovo a v lepšom prípade aj úsmev. Baruch Myers, hlavný rabín našej ŽNO, počas návštevy obyvateľov Ohel David, ktorá sa uskutočnila dňa 4. marca, poskytol prítomným oboje spomenuté. Keď sa k tomu ešte pričlenil hudba, bolo o predšabatovu zábavu postarané.

Miša Kapustin o vďačnosti a ľudskosti na TACHLES TV

Miša Kapustin o vďačnosti a ľudskosti na TACHLES TV
4. 3. 2022

V judaizme sme najmä Bohu vďační každý deň. Každý deň si hovoríme rôzne požehnania a ďakujeme. V tento komplikovaný čas by som chcel ukázať svoju vďačnosť všetkým, ktorí nie sú indiferentní. Nejde iba o Ukrajinu, ale o naše hodnoty. Skontrolujme, či máme ľudskosť v našich osobných lexikónoch. https://tachles.tv/relacia/rabinska-m%C3%BAdros%C5%A5/misha-kapustin-o-vdacnosti-a-ludskosti

Rabínska múdrosť Barucha Myersa: Šalom - Mier na TACHLES TV

Rabínska múdrosť Barucha Myersa: Šalom - Mier na TACHLES TV
4. 3. 2022

Sme v situácii, kedy potrebujeme to najdôležitejšie požehnanie: ŠALOM - MIER. Keď ešte viac musíme posilňovať naše puto s Bohom. Teraz je ten najvhodnejší čas, aby sme všetci zintenzívnili dodržiavanie Božích prikázaní v každennom živote. Sledujte na TACHLES TV https://tachles.tv/relacia/rabinska-m%C3%BAdros%C5%A5/rabinska-mudrost-shalom-mier

Výzva pani prezidentky

Výzva pani prezidentky
23. 2. 2022

Dňa 23. februára, zverejnila pani prezidentka Zuzana Čaputová výzvu Návrat k ľudskosti. Na stretnutí v Prezidentskom paláci, pri príležitosti vyhlásenia, sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenského verejného života, medzi nimi Iveta Radičová, František Mikloško, Daniel Pastirčák, Michal Havran, Pavol Demeš, Prof. Vleimír Krčméry, Prof. Pavol Šajgalík, Magda Vášaryová, Dr. Ivan Kamenec, ale aj predseda našej ŽNO Tomáš Stern. Pani prezidentka vyhlásila, že “najmä v posledných týždňoch v našej spoločnosti cítiť, že sme sa vydali na cestu, z ktorej nemusí byť návratu”. “Vidíme, že zachádzame priďaleko, keď sa ľudia, ktorí s najlepším vedomím robia svoju prácu, nemôžu cítiť bezpečne ani doma. Lekári, vedci, policajti, záchranári, politici, poslanci.” Na fotografii prezidentka Zuzana Čaputová (uprostred) a osobnosti, ktoré podporili výzvu Návrat k ľudskosti. (Foto TASR - Dano Veselský).

Primátor Bratislavy i zástupcovia komunít vyzvali na zastavenie nenávisti

Primátor Bratislavy i zástupcovia komunít vyzvali na zastavenie nenávisti
21. 2. 2022

Dňa 21. februára, len niekoľko dní pred vypuknutím vojenskej agresie na Ukrajine, sa v Primaciálnom paláci uskutočnila tlačová konferencia, ktorej iniciátormi bol primátor hl. Mesta SR Bratislava Matúš Vallo a predseda ŽNO Bratislava Tomáš Stern.

Zapojte sa do petície!

Zapojte sa do petície!
20. 2. 2022

Povedzte spolu s nami nie snahám extrémistov odkúpiť rodný dom Jozefa Tisa. Pridajte sa k tým, ktorí si uvedomujú historické fakty, pravdu a majú súcit s obeťami. Nedovoľme zneuctiť odkaz preživších holokaust a obetí druhej svetovej vojny. Nie je prijateľné, aby na Slovensku vzniklo miesto venované oslave a súcitu s právoplatne odsúdeným zločincom. \"Ako primátor a manažér mesta tvrdím, že pre nás je tá budova úplne zbytočná, ja by som to predal, lebo nemá pre nás žiadne využitie. Ako súkromná osoba sa k tomu nevyjadrujem, ja som vtedy nežil, neviem posúdiť všetky aspekty.\"

Pozrite si nové relácie na TACHLES TV - A O TÉHLE DÁMĚ JSTE TAKÉ NESLYŠELI?

Pozrite si nové relácie na TACHLES TV - A O TÉHLE DÁMĚ JSTE TAKÉ NESLYŠELI?
20. 2. 2022

Príbehy významných, ale doteraz zabudnutých židovských žien pre vás v ďalšom skvelom a originálnom dokumente odtajňuje Martin Šmok. Kliknite prosím na tento link a pozrite si reportáž v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/historia/a-o-tehle-dame-jste-take-neslyseli-hana-epsteinova

Nález vzácnych náhrobkov staronového cintorína

Nález vzácnych náhrobkov staronového cintorína
20. 2. 2022

V pondelok 21. februára sa o 18:00 hod., uskutoční v priestoroch Pistoriho Paláca na Štefánikovej ulici, prednáška Tomáša Sterna o významnom náleze vzácnych, prevažne barokových náhrobných kameňov, ktoré pochádzajú z tzv. staronového cintorína. Zachovanú časť tohto cintorína, bratislavčania poznajú ako “Pamätník Chatama Sofera”. Prednášajúci vám priblíži dejiny skoro úplne zaniknutého cintorína, ako aj životné príbehy významných osobností, ktoré sú, resp. boli na tomto cintoríne pochované a ktorých náhrobné kamene boli znovunájdené vďaka záchranným prácam, započaťým na jar minulého roku.

Droše a spev hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV

Droše a spev hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV
17. 2. 2022

Šavua tov! Vypočujte si na TACHLES TV droše Barucha Myersa, hlavného rabína našej ŽNO k aktuálnej paraša Ki Tisa.

Rekonštrukcia kóšer kuchyne ŽNO

Rekonštrukcia kóšer kuchyne ŽNO
16. 2. 2022

V týchto dňoch prebieha čiastočná rekonštrukcia technického zázemia našej kóšer kuchyne. Snahou je výrazne zlepšiť kvalitu využitia kuchyne tak po stránke logictickej, ako aj hygienickej. Súčasťou prác bude aj vytvorenie nového výdajného miesta pre stravu a občerstvenie. Takto vynovenú kuchyňu určite budete všetci naplno môcť využiť už na jar, keď pre vás pripravujeme nové podujatia na dvore Komunitného centra. Tešíme sa na vás!

Pozrite si nové relácie na TACHLES TV - REPORTÁŽ PRIAMO Z IZRAELA

Pozrite si nové relácie na TACHLES TV - REPORTÁŽ PRIAMO Z IZRAELA
14. 2. 2022

TelAvivian z Bratislavy je v Makhtesh Ramon, na mieste uprostred Negevskej púšti v južnom Izraeli. V druhej časti reportáže môžete vidieť výstup na kopec Charut a dozviete sa niečo aj o divokom oslovi, ktorý v týchto nehostinných, púštnych končinách žije. Kliknite prosím na tento link a pozrite si reportáž v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/historia/telavivian-z-bratislavy-negevska-pust-2-cast

Príprava rekonštrukcie modlitebne Katz-Weissmandel/klubovne ŽNO

Príprava rekonštrukcie modlitebne Katz-Weissmandel/klubovne ŽNO
12. 2. 2022

Ako sme vás už v minulosti informovali, pracujeme na úprave priestorov zimnej modlitebne Komunitného centra ŽNO, ktorá už tretí rok nesie názov modlitebňa rabína Katza-Weissmandela.

TACHLES TV prináša reportáže už aj priamo z Izraela

TACHLES TV prináša reportáže už aj priamo z Izraela
10. 2. 2022

Česko-Slovenská židovská televízia TACHLES TV rozširuje svoj program aj o pravidelné reportáže z Izraela. Môžete sa tešit na príspevky, ktoré vzniknú v spolupráci s Kúltúrnym inštitútom SR v Jeruzaleme, ale aj na rerportážnu tvorbu našej šarmantnej spolupracovníčky Diany Weinberg. Pozrite si prvý diel jej krátkej reportáže zo série “Tel Avivien from Bratislava” o Machteš Ramon - najväčšom eróznom krátery na svete, ktorý sa nachádza uprostred Negevskej púšte. Kliknite prosím na tento link a pozrite reportáž v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/live/telavivian-z-bratislavy-negevska-pust

Gratulujeme k “Bar Micva”!

Gratulujeme k “Bar Micva”!
10. 2. 2022

Skoro každý pozná u nás na obci našu tajomníčku, pani Danielu Valáškovú. Je nepostrádateľnou dušou našej komunity a kľúčovým členom jej exekutívy. Tento týždeň si pripomína 13 rokov od začiatku jen práce pre ŽNO. Dnes si práve jej neochvejnú energiu, oddannú prácu, slovami vďaky a kyticou kvetou uctil aj predseda ŽNO Tomáš Stern, hlavný rabín Baruch Myers a ďalší zamestnanci a kolegovia. Aj touto cestou želáme pani Valáškovej veľa zdravia a energie v nastávajúcich, aspoň 13 rokoch jej tvorivej práce. Spolu to dokážeme!

Otvárame dvere – Chatam Sofer a kresťanstvo

Otvárame dvere – Chatam Sofer a kresťanstvo
10. 2. 2022

Začína jarný cyklus zaujímavých online prednášok Otvárame dvere. 17. februára rabín Dr. Jehošua Ahrens z Nemecka, predstaví názory bratislavského vrchného rabína Chatama Sofera na kresťanstvo v kontexte jeho doby. Určite si nenechajte ujsť túto unikátnu prednášku o halache a politike. Chatam Sofer bol veľkou osobnosťou bratislavského a svetového židovstva a patril k najdôležitejším náboženským autoritám jeho generácie. Podujatie bude v anglickom jazyku bez tlmočenia.

Limmud Bratislava v Piešťanoch

Limmud Bratislava v Piešťanoch
10. 2. 2022

ŽNO Bratislava pripravuje začiatkom apríla víkendové podujatie LIMMUD, ktoré bude určené prioritne pre rodiny s deťmi a to bez rozdielu veku. Srdečne vítaní sú samozrejme aj ostatní záujemci z radov našej komunity.

Oprava Soferových schodov

Oprava Soferových schodov
8. 2. 2022

Ako sme vás koncom minulého roku už informovali, bola obnovená rekonštrukcia historických Soferových schodov, ktoré spájajú Svoradovu, kedysi Schreiberovu ulicu, so Zámockou ulicou. Schody boli postavené asi koncom 20. rokov minulého storočia a popri budove Židovskej ľudovej kuchyne (dnes Zámocký pivovar), vyúsťovali priamo oproti Veľkej synagóge. V 90. rokoch dostali názov Soferove schody - po Chatamovi Soferovi-vrchnom rabínovi našej komunity. Bratislava si takto, síce nie názvom ulice, čo by významu Chatama Sofera viac svedčilo, uctila jeho pamiatku, prepísanú v podobe schodov do topografie mesta. Rekonštrukcia schodov bola obnovená po krátkej prestávke tento týždeň. Súčasťou projektu je aj výstavba informačného panelu, ktorý má poskytnúť okoloidúcemu základné informácie o historických, zväčša už zaniknutých stavbách okolitých ulíc. O priebehu rekonštrukcie vás samozrejme budeme aj naďalej informovať. foto © Tomáš Stern

Výročie významnej postavy dejín našej komunity

Výročie významnej postavy dejín našej komunity
7. 2. 2022

Dňa 6. adara, ktorý je tento rok v civilnom kalendári 7. februára, sme si pripomenuli jarzeit rabína Daniela Prossnitza Steinschneidera, ktorý zomrel v Prešporku, v roku 1846. Prossnitz patril medzi najbližších spolupracovníkov vrchného rabína Chatama Sofera. Po dobu neuveriteľných 50 rokov, bol predsedajúcim miestneho rabínskeho súdu. Zomrel vo velu 87 rokov a na jeho náhrobnom kameni, ktorý sa dodnes nachádza v dochovanej časti staronového cintorína (v tzv. pamätníku Chatama Sofera), stojí napísané: : \"Boží muž, sláva generácie, koruna mudrcov, vznešení a spravodliví ...\".

Čistenie “Veľkej synagógy”

Čistenie “Veľkej synagógy”
7. 2. 2022

Tento týždeň správa ŽNO realizovala každoročné čistenie vtáčieho trusu a odpadkov vo vstupe synagógy na Heydukovej ulici. V príprave sú aj ďalšie práce, ktoré by mali zatraktívniť hlavnú modlitebnu našej ŽNO. Tieto by mali byť ukončené ešte pred oslavou 100. výročia výstavby synagógy, ktoré si naša komunita pripomenie už budúci rok (2023).

Ako prebiehal Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu na Slovensku? Pozrite si reportáž TACHLES TV.

Ako prebiehal Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu na Slovensku? Pozrite si reportáž TACHLES TV.
6. 2. 2022

Určite ste zachytili a možno ste sa už aj niekedy osobne zapojili, do podujatia s názvom #WeRemember. Ide o každoročnú sprievodnú kampaň Medzinárodného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Tento si pripomíname v deň výročia oslobodenia koncentračného tabora Osvienčim. O tom, ako prebiehal tento pamätný deň na Slovensku a akú akciu pripravil ÚZ ŽNO v meste Varín, si môžete pozrieť reportáž TACHLES TV. Kliknite prosím na tento link a pozrite si reportáž v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/live/weremember2022-27-januar-na-slovensku

Droše hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV

Droše hlavného rabína Barucha Myersa na TACHLES TV
4. 2. 2022

Gut Šabes! Vypočujte si na TACHLES TV aktuálne droše Barucha Myersa, hlavného rabína našej ŽNO. ZAČIATOK ŠABATU 4. február (13. Adar), 16:35 hod. KONIEC SVIATKU 5. február (14. Adar), 17:40 hod. Kliknite prosím na tento link a pozrite si droše hlavného rabína Barucha Myersa v plnom znení na TACHLES TV. https://tachles.tv/relacia/rabinska-múdrosť/rabinska-mudrost-svatostanok-a-transformacia-sveta

Rabínsky spev

Rabínsky spev
4. 2. 2022

Vypočujte si spev nášho hlavného rabína Barucha Myersa a jeho interpretáciu modlitby “Vešomru”. Príjemné počúvanie. Kliknite prosím na tento link a pozrite si príspevok v plnom znení. https://youtu.be/Etcv94zgj_Y

Stratené mesto má pokračovanie

Stratené mesto má pokračovanie
4. 2. 2022

Viacerí si istotne pamätáte projekt virtuálnej rekonštrukcie zaniknutých častí Bratislavy, s názvom Stratené mesto (www.stratenemesto.sk). Jeho prvú etapu v roku 2019 zrealizoval Tomáš Stern, ako autor projektu, v spolupráci s tímom dizajnérov. Výsledkom tejto etapy bola unikátna virtuálna rekonštrukcia, v roku 1969 asanovanej neologickej synagógy, ktorá od jej dostavby v roku 1894, patrila medzi dominanty nášho mesta. Vďaka uvedenej virtuálnej realite je tak dnes opäť možné, si nie len do detailov pozrieť budovu synagógy a to vrátane jej interiéru, ale prejsť sa aj po zaniknutej časti Rybného námestia a okolitými ulicami. Prostredníctvom informačných panelov a archívnych filmových záznamov, sa súčasne môžete dozvedieť veľa o dejinách tejto stavby a osobnostiach, ktoré sa na výstavbe synagógy priamo podielali, resp. v nej pôsobili. Tomáš Stern s uvedeným tímom, aktuálne pracuje na druhej etape projektu Stratené mesto, ktorého snahou je virtuálne zrekonštruovať budovu Veľkej synagógy a priľahlých objektov na Zámockej ulici. Máte sa načo tešiť. So súhlasom autorov, tu exkluzívne uverejňujeme prvotný model časti interiéru synagógy. Tento bol vyhotovený presne podľa zachovaných, historických fotografií. Po dokončení projektu, sa budete môcť po dlhých desaťročiach opäť prejsť priestormi tejto nádhernej stavby, ktorú pravidelne navštevovali tak členovia rabínskej dynastie Soferovcov, ako napríklad aj Gizi Fleischmannová, ale predovšetkým aj bežní členovia komunity, ktorá zanikla skoro rovnako úplne, ako budova synagógy samotnej. ŽNO sa dnes snaží o oživenie komunity a kreatívny tím o (virtuálne) vzkriesenie synagógy. O priebehu prác vás budeme samozrejme informovať. Kliknite prosím na tento link a prejdite sa realizovanou 1. etapou Strateného mesta. www.stratenemesto.sk

Zomrela pani Šeboková

Zomrela pani Šeboková
4. 2. 2022

Dňa 4. februára nás navždy opustila členka našej komunity, pani Adriana Šeboková, narodená v roku 1927 v Banskej Bystrici. Bola známa svojim úsmevom a milotou. Bude nám všetkým chýbať. Baruch dajan ha´emet! !האמת דיין ברוך O jej živote sa môžete dozvedieť na stránkach Pamäti národa: https://www.pametnaroda.cz/sk/sebokova-adriana-1927 foto © Jindřich Buxbaum

Netradične tradičné na TACHLES TV

Netradične tradičné na TACHLES TV
3. 2. 2022

Rebecen Chana Adri otvára dvere do svojej tradičnej židovskej domácnosti. Na česko-slovenskej židovskej televízii TACHLES TV sa môžete inšpirovať jednoduchým receptom, ktorý má v kóšer kuchyni svoje pravidlá. Gnocchi sa podávajú s mliečnymi výrobkami. Preto je dôležité dodržať zákon nemiešania mäsových a mliečnych výrobkov. Medzi miešanie patrí aj jedenie výrobkov s časovým odstupom. Po mliečnych jedlách čakáme 1 hodinu, aby sme mohli jesť mäsové. Po mäsových až 6 hodín, aby sme si mohli dať mliečne. Viac už v relácii rebecen Chany Adri na TACHLES TV. https://tachles.tv/relacia/svet-podla-rebecen-chany-adri/svet-podla-rebecen-chany-adri-recept-na-koser-gnocchi

Prednáška o židovských staviteľoch a architektoch

Prednáška o židovských staviteľoch a architektoch
2. 2. 2022

Osobné stretávania nie sú vzhľadom na pandemickú situáciu stále možné. Napriek tomu je potreba medziľudského stretávania a výmeny informácií potrebná možná vďaka online platformám. Práve prostredníctvom online platformy, organizácia THC v spolupráci s našou ŽNO, dnes (2.2.) usporiadali stretnutie “ukrývaných detí”, spojené s prednáškou. Skoro 50 účastníkov si vypočuli prvú časť prednášky Tomáša Sterna o významných židovských staviteľoch, mecenášoch a architektoch, ktorí v uplynulých storočiach spoluvytvárali charakter nášho mesta. Pani Podhorná, predsedníčka THC, v závere podujatia vyslovila nádej, že ďalšia časť prednášky bude prezentovaná počas jedného z najbližších, snáď osobných stretnutí.

Fotografie zo života našej obce v Šanghaji

Fotografie zo života našej obce v Šanghaji
30. 1. 2022

Pri príležitosti medzinárodného Pamätného dňa obetí holokaustu, sa v najľudnatejšom činskom meste Šanghaj, v priestoroch miestnoeho Židovského múzea, uskutočnila výstava fotografií zachytávajúca šúčasný život v hlavných komunitách krajín vyšehradskej 4-ky. Hlavným posolstvom bratislavských fotografií Olesa Chereska, Jindru Buxbauma a Tomáša Sterna, je zdôrazniť pre čínskeho návštevníka tú skutocnosť, že napriek tragédii holokaustu a perzekúciám komunizmu, je život v našej obci stále rôznorodý, verný duchu jej bohatých náboženských, ako aj kultúrnych tradícií. https://m.kankanews.com/n/1_10025228.html https://www.instagram.com/p/CZW-ayCFej4/?utm_medium=copy_link Spolu to dokážeme! #olescheresko #jindrabuxbaum #tomasstern #zidiabratislava #zidianaslovensku #shanghai #jewishmuseumshanghai

Výmena okien na obecnom dome ŽNO dokončená

Výmena okien na obecnom dome ŽNO dokončená
28. 1. 2022

V uplynulých dňoch sme vás informovali o prebiehajúcich prácach na výmene okien bytového domu našej ŽNO na Svoradovej ulici. Uvedené práce na výmene okien, boli poslednou etapou komplexnej rekonštrukcie tohto obecného domu, ktorého fasáda bola obnovená už v predchádzajúcich rokoch. Bytový dom postavila Ortodoxná ŽNO v 30. rokoch minulého storočia, podľa projektu významných židovských architektov Weinwurm-Vécsei.

Tento billboard sme pripravili obecnému zastupiteľstvu vo Varíne.

Tento billboard sme pripravili obecnému zastupiteľstvu vo Varíne.
28. 1. 2022

Dnes, keď existuje konsenzus o tom, že Tisov režim a jeho činy boli zlom, z ktorého sa treba poučiť, sa varínske zastupiteľstvo rozhodlo stať celoslovenským symbolom zaslepenosti a obmedzenosti myslenia. Odmieta premenovať ulicu pomenovanú po človeku, ktorý bol schopný stáť na čele štátu, ktorý odňal svojim občanom ľudské práva, ukradol majetok, zakázal vykonávať povolanie, vstupovať do verejných priestorov a vzdelávať sa. Vraj Tiso nevedel o existencii plynových komôr? Na „nútené práce“ do Poľska posielal postojačky vo vagónoch pre dobytok aj starcov, starenky a malé deti. Domy a osobný majetok si delili miestni obyvatelia ledva posledný vagón opustil stanicu. Môže niekto tvrdiť, že sa s návratom deportovaných rátalo? Čo je to za človeka a ako musí zmýšľať, ak dopustí, aby bola po protagonistovi takého režimu pomenovaná ulica? Ak je argumentom pre nečinnosť nutnosť vybaviť si nový občiansky preukaz, je to asi ten najrozpačitejší a najsmutnejší argument. Veríme, že mienka absolútnej väčšiny Slovenska zvíťazí nad morálnym suterénom, na ktorý, ako sa zdá, sú aj zákony prikrátke. Richard Duda predseda ÚZŽNO

“Už aj Hrad pamätá!”

“Už aj Hrad pamätá!”
27. 1. 2022

Jedným z vrcholných podujatí dnešných spomienkových akcií Medzinárodného dňa obetí holokaustu a celosvetovej kampane #weremember, bolo aj nasvietenie bratislavského hradu a sídla prezidentky SR heslom “#weremember”. Teraz už len zostáva, aby sme my všetci a nielen tí, ktorí žijú touto kampaňou, urobili maximum preto, aby sa na katastrofu holokaustu a jeho dôsledky, ako aj na ďalšie vojnové konflikty, nikdy nezabudlo. Tento odlaz je o to dôležitejší a aktuálnejší, v kontexte hroziacej vojnovej eskalácie medzi Ruskom a Ukrajinou. Ako vo svojom poste ku kampani povedal Tomáš Stern, predseda našej ŽNO - “Nezabudneme, lebo si pamätáme!”. Spolu to dolážeme!

Pani prezidentka ad #Weremember

Pani prezidentka ad #Weremember
27. 1. 2022

Pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu a 77. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim, si položením vencov na centrálny pamätník holokaustu na Rybnom námestí, uctila pamiatku obetí aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na svojej fb stránke uviedla nasledovné: “Pamätajme na prenasledovaných a vzdorujúcich, na zavraždených a preživších, ale aj na širšie súvislosti a príčiny holokaustu. Výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau je príležitosťou zastaviť sa a pripomenúť si historické skutočnosti. Strojcovia holokaustu prenasledovali, zbavili ľudskej dôstojnosti, mučili a zavraždili milióny Židov, Rusov, Poliakov, Rómov, Srbov, gejov, ľudí so zdravotným postihnutím a ďalších. Transportom predchádzala postupná zmena atmosféry, hrubnutie rétoriky, predsudky, nadávky, nenávistné ideológie a systematická dehumanizácia. Položme si otázku, či sa po vyše 80 rokoch ľudstvo poučilo, či si dokážeme strážiť priestor dobra v každom z nás. Vážme slová, aby sa história neopakovala. Aj preto dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, sa pridávam k medzinárodnej kampani #WeRemember.”

VEĽVYSLANEC ŠTÁTU IZRAEL U PANI PREZIDENTKY

VEĽVYSLANEC ŠTÁTU IZRAEL U PANI PREZIDENTKY
24. 1. 2022

Dnes odovzdal svoje poverovacie listiny do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej, splnomocnený veľvyslanec štátu Izrael Eitan Levon. Gratulujeme!

SPEVNÍK PIESNÍ K SVIATKOM

SPEVNÍK PIESNÍ K SVIATKOM
21. 1. 2022

Organizácia Bejt simcha, vydala vďaka finančnej podpore našej ŽNO, pri príležitosti 325. výročia založenia našej obce, krásny spevník židovských piesní s názvom Šana tova. Jedná sa o zbierku piesní k židovským sviatkom, ktoré vďaka hudobným notám a fonetickému textu piesní, umožnia každému spievať tradičné židovské piesne aj doma, spolu s vašimi najbližšími. Spevník bude slúžiť aj ako učebný podklad pre kurz výuky spevu pre deti, ale aj dospelých, ktorý pripravuje ŽNO v jarnom období. Záujemci o spevník, píšte prosím na mailovu adresu kancelárie ŽNO: tajomnik@znoba.sk

PRÍDTE NA ŠÁBESOVÚ B-HOSLUŽBU A OCHUTNAJTE CHUTNÝ ŠÓLET

PRÍDTE NA ŠÁBESOVÚ B-HOSLUŽBU A OCHUTNAJTE CHUTNÝ ŠÓLET
21. 1. 2022

ŽNO organizuje každý týždeň, pravidelné Šabatové B-hoslužby. Tieto sa v zimných mesiacoch tradične konajú v modlitebni rabína Michaela Dova Weissmandla a rabína Eliáša Katza, nášho Komunitného centra. ŽNO pracuje na projekte úpravy tohto priestoru, aby viac vyhovoval kľúčovým náboženským aktivitám našej komunity. O jeho priebehu vás už onedlho budeme informovať. Aktuálne ste ale všetci pozvaní sa zúčastnit piatkovej a rannej sobotnej B-hoslužby, pod vedením hlavného rabína ŽNO Barucha Myersa. V sobotu máme pre vás pripravené bohaté, kidušové občerstvenie, nebude chýbať barches, šólet a samozrejme ani pohár dobrého vína. Tešíme sa na vašu účasť. Šabat Šalom/שָׁלוֹם‎ שַׁבָּת Spolu to dokážeme!

Prezidentka SR prijala zástupcov cirkví. Pozrite si exkluzívnu reportáž na TACHLES TV

Prezidentka SR prijala zástupcov cirkví. Pozrite si exkluzívnu reportáž na TACHLES TV
21. 1. 2022

\"O názoroch sa dá diskutovať, v hodnotách skúsme byť jednotní.\" V piatok, 21. januára dopoludnia, prijala Zuzana Čaputová, prezidentka SR, zástupcov registrovaných cirkví na Slovensku. Na stretnutí bol aj zástupca židovskej komunity na Slovensku, predseda UZŽNO, Richard Duda. \"Vo svojom výstupe som zdôraznil jednu vec. Židia tu boli a sú. Vždy prezentovali akýsi lakmusový papierik fungovania spoločnosti.\" Na prijatí bola aj akreditovaná naša česko-slovenská židovská televízia TACHLES TV. Pozrite si reportáž s rozhovormi o stretnutí, ale aj o aktuálnych výsledkov sčítania obyvateľstva 2021. Kliknite prosím na tento link a pozrite si príspevok v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/live/prezidentka-prijala-zastupcov-cirkvi

DEPOZITÁR NÁŠHO MÚZEA

DEPOZITÁR NÁŠHO MÚZEA
20. 1. 2022

Uplynulý rok realizovala ŽNO z iniciatívy predsedu ŽNO Tomáš Sterna, výstavbu nových priestorov depozitáru judaík nášho Komunitného múzea. Poslednou fázou bolo vhodné umiestnenie vzácnych zbierkových predmetov. Veľká vďaka za túto prácu patrí riaditeľovi múzea Marošovi Borskému, ako aj celému tímu Komunitného múzea ŽNO a samozrejme aj tímu správy ŽNO, za realizáciu zámeru výstavby depozitára, ktorá patrila medzi priority vedenia ŽNO v rokoch 2020-2021. Spolu to dokážeme!

VÝSLEDKY SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021

VÝSLEDKY SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021
20. 1. 2022

Slovenský štatistický úrad dnes zverejnil oficiálne výsledky sčítania obyvateľov SR podľa národnosti a podľa náboženského vyznania. Pre porovnanie, prinášame výsledky sčítania v roku 2011 a v roku 2021. Obyvateľstvo SR podľa národnostnej príslušnosti V roku 2011 sa k národnosti židovskej hlásilo 631 obyvateľov V roku 2021 sa k 1. národnosti židovskej hlásilo 596 obyvateľov V roku 2021 sa k 2. národnosti židovskej hlásilo 1242 obyvateľov Spolu sa hlásilo v roku 2021 k národnosti židovskej, 1838 obyvateľov Obyvateľstvo SR podľa náboženského vyznania V roku 2011 sa hlásilo k židovskému náboženstvu 1999 obyvateľov V roku 2021 sa hlásilo k židovskému náboženstvu 2007 obyvateľov V desaťročnom porovnaní súvahy, síce počet členov našej komunity nenarástol, ale ani nepoklesol. Táto skutočnosť je v dôsledku prirodzeného úbytku obyvateľstva dobré znamenie, keďže sa k židovskej národnosti, alebo náboženstvu prihlásili noví obyvatelia Slovenska. Spolu to dokážeme!

100 ROKOV OD NARODENIA OTTA SMIKA

100 ROKOV OD NARODENIA OTTA SMIKA
20. 1. 2022

Dnes položil predseda ŽNO Tomáš Stern a zástupcovia našej ŽNO kyticu kvetov na bustu vojenského stíhacieho pilota a leteckého esa československého odboja Otta Smika. Busta sa od roku 1970 nachádza na dome na Podjavorinskej ulici 7, kde Otto Smik pred vypuknutím 2. Svetovej vojny býval. Položením kytice kvetov si naša ŽNO pripomenula 100 rokov od narodenia tohto hrdinu 2. Svetovej vojny, o ktorom len málokto vie, že bol židovského pôvodu. Otto Smik sa narodil dňa 20. Januára 1922 v gruzínskom Boržome, Jeho otec sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia a v roku 1918 si vzal za manželku Antoninu Davydovovú, s ktorou mal troch synov. V roku 1934 pricestovala celá rodina do Československa a usadili sa v Bratislave. Otto vyštudoval súkromnú obchodnú školu, kde sa okrem iného naučil dobre po anglicky. Vo svojom voľnom čase sa zaujímal o skauting, ale aj o letectvo – v predvojnovom období absolvoval plachtársky výcvik. Skúsenosti s lietaním sa mu zišli v rokoch druhej svetovej vojny. V marci 1940 odišiel tzv. južnou trasou do exilu s cieľom vstúpiť do radov československého letectva vo Francúzsku. V júni 1940 bol zaradený do Náhradného telesa čs. letectva, ale výcvik pre rýchly spád vojnových udalostí neabsolvoval. Z Francúzska odišiel do Veľkej Británie, kde vstúpil do radov Royal Air Force. V jej radoch pôsobil v československých, ale aj britských perutiach. Počas svojich bojových letov sprevádzal bombardéry nad okupovanú Európu, bránil vzdušný priestor nad vyloďovacími plážami v Normandii, ako aj útočil na letiská, ktoré využívala nemecká Lufttwaffe. Pri takomto útoku bol v septembri 1944 zostrelený a musel núdzovo pristáť na nepriateľskom území. Vďaka pomoci domáceho odboja sa mu podarilo dostať sa cez frontovú líniu na územie, ktoré oslobodili Spojenci. Po svojom návrate bol povýšený do hodnosti Squadron Leadera a stal sa veliteľom 127. stíhacej perute. V tejto funkcii však dlho nepôsobil – 28. novembra 1944 pri nálete na železničnú stanicu vo Zwolle bol zostrelený a pri pokuse o núdzové pristátie zahynul. Smikovo telo bolo správne identifikované až v roku 1965 a roku 1994 boli jeho pozostatky znovu exhumované a slávnostne s poctami pochované na bratislavskom cintoríne Slávičie údolie.

PRAVIDELNÉ TESTOVANIE NA OBCI

PRAVIDELNÉ TESTOVANIE NA OBCI
19. 1. 2022

Vzhľadom na aktuálne zhoršenie epidemiologickej situácie sme na ŽNO opäť pristúpili k pravidelnému testovaniu zamestnancov. Všetci sme pozitívne naladení z toho, že sme všetci negatívni. Prosíme všetkých členov, aby boli naďalej opatrní. Pevne veríme, že sa po prekonaní aktuálnej vlny epidémie, budeme môcť opať stretávať osobne. Už teraz sa na vás tešíme. Veľa zdravia, spolu to dokážeme!

REKONŠTRUKCIA PIVNIČNÝCH PRIESTOROV

REKONŠTRUKCIA PIVNIČNÝCH PRIESTOROV
17. 1. 2022

V týchto dňoch začala rekonštrukcia pivničných priestorov Komunitného centra ŽNO. Cieľom prác je odstrániť desaťročiami nazhromaždeného odpadu, vytvorenie vhodných a potrebných skladových priestorov a odstránenie vlhkosti, ktorá poškodzuje objekt sídla ŽNO.

DROŠE HLAVNÉHO RABÍNA K SVIATKU TUBI ŠVAT 5782 (טוּ בִּשְׁבָט)

DROŠE HLAVNÉHO RABÍNA K SVIATKU TUBI ŠVAT 5782 (טוּ בִּשְׁבָט)
16. 1. 2022

Šavua tov! Vypočujte si na TACHLES TV droše Barucha Myersa, hlavného rabína našej ŽNO, k sviatku Tubi Švat- Novému roku stromov. ZAČIATOK SVIATKU 16. január KONIEC SVIATKU 17. január Kliknite prosím na tento link a pozrite si droše hlavného rabína Barucha Myersa v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/rabinska-m%C3%BAdros%C5%A5/rabinska-mudrost-novy-rok-stromov

BIZ HUNDERT UN CVANCIG! ביז הונדערט און  צוואַנציק

BIZ HUNDERT UN CVANCIG! ביז הונדערט און צוואַנציק
14. 1. 2022

Dňa 1. januára oslávila dlhoročná členka našej komunity, pani Magda Stančíková svoje 100. narodeniny. K jej krásnemu jubileu jej písomne gratulovala aj pani prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dnes ju bol v Ohel David navštíviť aj predseda našej ŽNO Tomáš Stern, ktorému podľa jeho slov pani Stančíková: “…učarovala svojou vitalitou a rozhľadom, ktorý si zachovala napriek ťažkému životnému osudu, prenasledovaniu a perzekúciám, ktoré zažila tak počas Slovenského štátu, ako aj v období antisemitických Slánskeho procesov…”. Pripájame sa ku gratulantom a aj touto cestou pani Stančíkovej želáme veľa zdravia a ako je už našou tradíciou, tak aj v jidiš: Biz hundert un cvancig!

LAUDEROVSKÝ E-LEARNING PRE DOSPELÝCH

LAUDEROVSKÝ E-LEARNING PRE DOSPELÝCH
11. 1. 2022

Ako každý rok, organizuje naša partnerská vzdelávacia inštitúcia - Lauderove školy Praha, vzdelávací semester pre dospelých. Program ponuká on-line kurzy židovských štúdií a hebrejštiny. Program je určený nejmä tím, ktorým zamestnanie nedovoľuje návštevy bežných kurzov. V prípade vášho záujmu o kurz, prípadne bližšie informácie o vzdelávacích kurzoch, posielajte prosím vaše prihlášky najneskôr do 24. januára, na mailovú adresu: alzbeta.glancova@team.clicktobejewish.cz.

ZÁCHRANA VZÁCNEHO NÁLEZU POKRAČUJE

ZÁCHRANA VZÁCNEHO NÁLEZU POKRAČUJE
11. 1. 2022

V uplynulom kalendárnom roku sme vás informovali o náleze vzácnych, prevažne barokových náhrobných kameňov, ktoré pochádzajú zo staronového židovského cintorína na nábreží Dunaja. Jeho zachovalá časť je verejnosti známa ako Pamätník Chatama Sofera. Súčasťou záchranných prác projektu je konzervovanie značne poškodených náhrobných kameňov. Prvá skupina, z celkovo vyše 300 nájdených náhrobkov, prešla v rukách odborníkov konzervačnými prácami. Prikladáme ilustračné fotografie uvedeného procesu. Za podporu projektu ďakujeme aj MK SR, ktoré poskytlo dôležité prostriedky z grantového programu Obnovme si svoj dom. O priebehu prác, ktoré sa opäť naplno rozbehnú na jar tohto roku, vás budeme aj naďalej informovať.

RABÍNSKA MÚDROSŤ BARUCHA MYERSA NA TACHLES TV

RABÍNSKA MÚDROSŤ BARUCHA MYERSA NA TACHLES TV
17. 12. 2021

Čo urobí medveď a lev, keď sa stretnú na lodi? \"Medveď\" povie: \"Šma Jisrael!\" A ako reaguje \"lev\"? Pozrite si aktuálne zamyslenie nášho hlavného rabína Barucha Myersa. Šabat Šalom. Kliknite prosím na tento link a pozrite si droše hlavného rabína Barucha Myersa v plnom znení. https://tachles.tv/relacia/rabinska-m%C3%BAdros%C5%A5/rabinska-mudrost-sma-jisrael

NEDEĽNÁ ŠKOLA ŽNO

NEDEĽNÁ ŠKOLA ŽNO
17. 12. 2021

Stretnutia detí a mládeže našej Nedeľnej školy sa uskutočnili až do konca novembra. Už tradične sme sa vtedy venovali téme týždennej paraše, no vzhľadom k očakávanému prerušeniu stretnutí z dôvodu pandemickej situácie ,sme si s predstihom priblížili aj obsah a význam sviatku Chanuka. Viedli sme zaujímavé diskusie o úlohe svetla aj tmy, o nádeji a zázrakoch malých dobrých skutkov. Preniesli sme sa do minulosti pri chanukovom príbehu i pri zapaľovaní naozajstnej olejovej lampy. Atmosféru doplnili tématické umelecké aktivity pod vedením našej výtvarníčky Zuzky. V novom roku sa na všetkých tešíme opäť. Dúfame, že sa budeme môcť stretnúť čo najskôr.

GEOLOKAČNÉ PRÁCE NA ORTODOXNOM CINTORÍNE

GEOLOKAČNÉ PRÁCE NA ORTODOXNOM CINTORÍNE
17. 12. 2021

Prieskumné práce na ortodoxnom cintoríne pokračujú aj v týchto zimných dňoch. Popritom , sa pasportizačné práce nálezu vzácnych náhrobných kameňov zo staronového cintorína, už pomaly chýlia ku koncu. Začiatkom tohto týždňa sa uskutočnil v mieste nálezu neinvazíny, geolokačný prieskum, ktorý sa podobne, ako v miestach archeologických nálezov, snaží určiť prítomnosť predmetov v hlbších vrstvách podložia. V tomto prípade ie o snahu identifikovať, pri tohtoročných, záchranných prácach prehliadnuté artefakty náhrobkov. Prebiehajúce práce sú poslednou etapou záchranných prác, ktoré boli započaté v marci tohto roku. O výsledku napínavého prieskumu vás budeme informovať.

ŽNO PODPORUJE NAŠE MLADÉ TALENTY

ŽNO PODPORUJE NAŠE MLADÉ TALENTY
17. 12. 2021

O úspechoch mladej študentky, hokejistky Lily Stern, sme tu už opakovane referovali. Lily bola členkou ženského hokejového tímu, ktorý na posledných zimných olympijských hrách mládeže v Lausanne, získal bronzovú medailu. ŽNO má veľký záujem pomáhať našim mladým talentom a podporila Lily v jej štúdiu v Hockey Training Institute, kde hrá za tím Elite Stars. Je pre našu ŽNO česť, že jej hokejovú helmu zdobí aj logo našej komunity. Popri náročným hokejovým tréningom, nemôže samozrejme zanedbávať ani diaľkove štúdium na Gymnáziu v Nových Zámkoch. Sympatickú študentku ste po boku hokejovej legendy Jozefa Golonku, mohli tento rok vidiet aj ako hosťa fóra Prof. Pavla Traubnera na TACHLES TV (pozn. relácie je k dispozícii v archíve Tachles TV). Ambície Lily Stern sú, dostať sa na kvalitnú Univerzitu v USA, na ktorej by hrala hokej na úrovni NCAA D1. Držíme jej palce!

VIRTUÁLNA REKONŠTRUKCIA VEĽKEJ ORTODOXNEJ SYNAGÓGY

VIRTUÁLNA REKONŠTRUKCIA VEĽKEJ ORTODOXNEJ SYNAGÓGY
17. 12. 2021

Mnohí si určite pamätáte projekt virtuálnej rekonštrukcie, v roku 1969 asanovanej neologickej synagógy na Rybnom námestí, ktorý pripravil ešte v roku 2019 Tomáš Stern v spolupráci s tímom programátorov a dizajnérov. Táto unikátna a vysoko realistická rekonštrukcia, ktorá je súčasťou rozsiahleho projektu s názvom “Stratené mesto”, má svoje aktuálne pokračovanie. Uvedení autori projektu pracujú na virtuálnej rekonštrukcii ďalšej zničenej dominanty nášho mesta - Veľkej, ortodoxnej synagógy, ako aj priľahlej časti pôvodnej zástavby Zámockej ulice. O prvej etape tejto časti projektu, ktorou bolo vytvorenie 3D modelu synagógy, píšu v aktuálnom čísle rakúskeho, židovského kultúrneho časopisu David. Fotografia 3D modelu čelnej fasády (na obrázku), dokonca zdobí titulnú stranu uvedeného vydania časopisu. O projekte vás samozrejme budeme aj naďalej informovať. Virtuálnu prehliadku neologickej synagógy a Rybného námestia, ako aj časti Vydrice, si môžete pozrieť na nasledujúcej adrese: www.stratenemesto.sk

JE TO PRE NÁS DOBRÉ?

JE TO PRE NÁS DOBRÉ?
17. 12. 2021

Pozrite si novú časť diskusnej relácie TACHLES TV s Petrom Švecom o súčasnom dianí v Izraeli. Prečo by bol Irán ako prípadný vlastník jadrových zbraní nebezpečenstvom pre Izrael? Pozrite si diskusiu Petra Šveca s Františkom Šebejom, publicistom a bývalým predsedom zahraničného výboru NR SR, o jadrovom programe Iránu. Téma, ktorá je aktuálne v tieni neutíchajúcej COVID krízy. Pre svoju závažnosť, si zaslúži vašu pozornosť. Relácia Je to pre nás dobré? s Petrom Švecom vzniká v spolupráci s organizáciou ICEJ Slovensko. https://tachles.tv/relacia/je-to-pre-nas-dobre/je-to-pre-nas-dobre-s-petrom-svecom

DÁMSKY KLUB S EMÍLIOU VÁŠÁRYOVOU NA TACHLES TV

DÁMSKY KLUB S EMÍLIOU VÁŠÁRYOVOU NA TACHLES TV
17. 12. 2021

Moderátorská dvojica Vierka Wisterová a Alexandra Petrášová, sa zhovárali s “grande dame“ slovenského divadla - Emíliou Vášáryovou. Pani Vášáryová však nebola jediným hosťom Dámskeho klubu. Pozrite si už teraz na TACHLES TV. Prístup k relácii je možný len registrovaným divákom TACHLES TV. https://tachles.tv/relacia/u-vas-na-obci/damsky-klub

PRÍBEHY 20. STOROČIA

PRÍBEHY 20. STOROČIA
17. 12. 2021

Etnograf, publicista a bývalý, dlhoročný predseda našej ŽNO - Peter Salner sa označuje za dieťa holokaustu. Vypočujte si jeho príbeh už teraz na TACHLES TV https://tachles.tv/relacia/post-bellum/etnograf-a-publicista-peter-salner-sa-oznacuje-za-dieta-holokaustu

NEDEĽNÁ ŠKOLA ŽNO

NEDEĽNÁ ŠKOLA ŽNO
11. 12. 2021

ODIŠLA PANI MAJA ŠTERUSKÁ

ODIŠLA PANI MAJA ŠTERUSKÁ
6. 12. 2021

V pondelok, dňa 6. decembra nás vo veku 88. rokov opustila dlhoročná členka našej ŽNO, pani MUDr. Maja Šteruská rod. Lipschitzová. Pohreb zosnulej sa uskutočnil tento piatok (10. decembra) na ortodoxnom cintoríne. T´hej nafša crura b´cror hachajim - Nech je jej duša zviazaná vo zväzku večného života. Viac o jej plodnom, ale aj tragickom živote si môžete prečítať tu: https://www.pametnaroda.cz/sk/steruska-maria-1933

VEČER ZÁZRAKOV NA TACHLES TV SLEDOVALO VYŠE 1000 DIVÁKOV!

VEČER ZÁZRAKOV NA TACHLES TV SLEDOVALO VYŠE 1000 DIVÁKOV!
5. 12. 2021

Dňa 4. decembra bol na česko-slovenskej televízii TACHLES odvisielaný slávnostný chanukový program s názvom VEČER ZÁZRAKOV. Jeho súčasťou boli hudobné príspevky klezmer skupiny Mojše band, ktorú svojim výnimočným hlasom sprevádzal vrchný kántor viedenskej židovskej obce Šmuel Barzilaj. Nechýbal ani hudobný príspevok slovenskej speváčky Zuzany Mikulcovej.

PRIPOMENULI SME SI 730. ROKOV OD PRVEJ MIESTNEJ ZMIENKY O ŽIDOVSKÝCH OBYVATEĽOCH V NAŠOM MESTE

PRIPOMENULI SME SI 730. ROKOV OD PRVEJ MIESTNEJ ZMIENKY O ŽIDOVSKÝCH OBYVATEĽOCH V NAŠOM MESTE
2. 12. 2021

“...Item, Judei in ipsa civitate constituti habeant eandem libertatem, quam et ipsi cives, salvo iure Archipiscopi Strigoniensis et Propositi Posoniensis remante” Teda v slovenskom preklade: “...ďalej Židia, ktorí sú usadení v tomto meste, nech majú tú istú slobodu, ako mešťania samotní a to pri ctení práva ostrihomského arcibiskupa a prešporského prepošta.” Dňa 2. decembra 1291 udelil uhorský kráľ Ondrej III. nášmu mestu listinu výsad slobodného kráľovského mesta. Súčasťou dokumentu bolo 22 privilégií, z ktorých jedno sa výslovne týkalo aj židovských obyvateľov mesta. Aj keď je uvedená zmienka prvým, miestnym, dochovaným zápisom potvrdzujúcim pobyt Židov v našom meste, je zjavné, že židovskí obyvatelia museli na jeho území bývať už najneskôr od začiatku 13. storočia. Najstaršie zápisy o židovských obyvateľoch v Prešporku, pritom pochádzajú z územia dnešného Nemecka. V nich sa prešporskí Židia spomínajú už o niekoľko desaťročí skôr - v polovici 13. storočia. Zaujímavosťou záznamu z roku 1291 je ale hlavne to, že v období vrcholiacich masakrov na európskom židovskom obyvateľstve, zo strany účastníkov križiackych výprav, obdržali Židia v malom a vtedy ešte relatívne nezaujímavom uhorskom meste, rovnaké práva, ako majoritní mešťania. Dejiny mesta sú tak neodmyliteľne spojené s dejinami miestnej židovskej komunity. Plánovaná oslava uvedeného 730. výročia, je spolu s tohtoročným, 325. výročím založenia Židovskej obce, vzhľadom na aktuálnu situáciu odložená na budúci rok. O termíne a programe osláv, vás budeme včas informovať. Tomáš Stern

PIATE CHANUKOVÉ SVETLO NA ZOOM-e

PIATE CHANUKOVÉ SVETLO NA ZOOM-e
2. 12. 2021

Podobne, ako minulý rok, zorganizovala naša ŽNO počas sviatku Chanuka, online zapaľovanie chanukového svietnika. Spoločné zapaľovanie dňa 2. Decembra, bolo ale výnimočné, keďže si naša komunita v ten deň pripomenula aj 730. výročie prvej miestnej písomnej zmienky o židovských obyvateľoch v našom meste (pozn.: viac o výročí, čítajte nasledujúci príspevok). Zapaľovanie štyroch sviečok na chanukovom svietniku sprevádzal svojim spevom hlavný rabín ŽNO Baruch Myers, v doprovode jazzového gitaristu Jaroslava Počajiho. Podujatia sa zúčastnilo vyše 110 členov našej komunity.

CHANUKOVÉ SVETLO PRE OBYVATEĽOV OHEL DAVID

CHANUKOVÉ SVETLO PRE OBYVATEĽOV OHEL DAVID
1. 12. 2021

Chanukové svetlo by malo byť prístupné každému. Obyvatelia nášho komunitného domova dôchodcov Ohel David, sa podľa informácii riaditeľky zariadenia, žiaľ nachádzajú v karanténe. Hlavný rabín našej ŽNO Baruch Myers, spolu s manželkou Chanie, mali krásny nápad. Dňa 1. decembra, v podvečerných hodinách, zapálili v parku, oproti Ohel David-u, tretie chanukové svetlo. Škojach! Aj touto cestou želáme obyvateľom a zamestnancom Ohel David pevné zdravie a pekné strávenie sviatku Chanuka.

NÁVŠTEVA V OHEL DAVID

NÁVŠTEVA V OHEL DAVID
1. 12. 2021

Neúnavná pani Herta Vyšná a členka sociálneho oddelenia ŽNO Vanda Ujházyová, patria k pravideľným návštevníčkam obyvateľov Ohel David. Neurobili výnimku ani v týchto náročných dňoch, aby tak šírili podporu a solidaritu. Patrí im náš obdiv a veľká vďaka. Škojach!

VÝSTAVA STRATENÁ DOMINANTA JE KONEČNE DOKONČENÁ

VÝSTAVA STRATENÁ DOMINANTA JE KONEČNE DOKONČENÁ
29. 11. 2021

Dňa 29. novembra, so skoro dvojročným odstupom, bol inštalovaný posledný panel výstavy Stratená dominanta Strateného mesta. Táto bola na Rybnom námestí inštalovaná ešte v závere roku 2019, pri príležitosti 50. výročia asanovania a k 125. výročiu prvej B-hoslužby v tejto zaniknutej, bratislavskej synagóge. Podľa slov autora výstavy Tomáša Sterna, bolo posledný panel výstavy možné umiestniť až potom, čo bola dokončená úprava podchodu pod mostom SNP. To sa stalo až krátko pred návštevou pápeža Františka, v septembri tohto roku. Podchod samotný, vďaka iniciatíve ŽNO, od leta tohto roku nesie aj príznačný názov Podchod pamäti. Panel zobrazuje archívnu fotografiu dnes už pomaly kultovej synagógy v perspektíve, ktorá je skoro identická s polohou, zachytenou na panelovej fotografii. Veľkoformátová fotografia synagógy, je dobre viditeľná aj z mostového zjazdu. V textovej časti je umiestnený aj QR kód, ktorým sa dá prostredníctvom mobilného telefónu, alebo počítača, spojiť s unikátnou virtuálnou rekonštrukciou synagógy a nadväzujúcich, okolitých ulíc a preniesť sa tak do Prešporku spred 100 rokmi. Uvedená výstava sa aj napriek pandémii stala pevnou súčasťou obhliadky centra nášho mesta.

V JEDNOTE JE SILA!

V JEDNOTE JE SILA!
28. 11. 2021

V podvečer, dňa 28. Novembra, bola na Rybnom námestí, už tradične na veľkej chanukii zapálená prvá sviečka. Podujatia sa vzhľadom na platné opatrenia, zúčastnili hlavný rabín ŽNO Baruch Myers, predseda ŽNO Tomáš Stern a ako čestní hostia nový veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon a Peter Švec, predseda organizácie ICEJ. Medzi prítomnými nechýbali ani rabín Miša Kapustin a Pavol Demes. Aj touto cestou ešte raz ďakujeme Ivanovi Pasternakovi a pracovníkom správy ŽNO za prípravu symbolického podujatia. Vedeli to už makkabejci a vieme to určite aj my. Hlavný rabín ŽNO Bratislava Baruch Myers, rabín ÚZ ŽNO Miša Kapustin a predseda ŽNO Tomáš Stern, počas slávnostného zapaľovania prvej chanukovej sviečky na Rybnom námestí. V pozadí ich spoločnej fotky je archívna fotografia niekdajšej neologickej synagógy, ktorú po vojne krátko využívali tak neologickí, ako aj ortodoxní členovia komunity. Jeden z mnohých symbolov jednoty, ktorý nás okrem spoločnej viery a etických hodnôt spája dodnes.

BUDE BRATISLAVSKÝ ŽIDOVSKÝ CINTORÍN NA ZOZNAME PAMIATOK UNESCO?

BUDE BRATISLAVSKÝ ŽIDOVSKÝ CINTORÍN NA ZOZNAME PAMIATOK UNESCO?
22. 10. 2021

Židovská náboženská obec v Bratislave a Slovenský inštitút v Jeruzaleme usporiadali dňa 22. októbra stretnutie so zástupcami kompetentných úradov, pri príležitosti prípravy nominácie Bratislavského židovského cintorína s hrobom Chatama Sofera na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Areál pôvodného, staronového židovského cintorína na nábreží Dunaja a miesto posledného odpočinku Chatama Sofera, jedného z najvýznamnejších židovských učencov 19. storočia, ktorý 33 rokov pôsobil vo vtedajšom Prešporku, ako vrchný rabín miestnej židovskej komunity, sa môže stať deviatym slovenským zápisom v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

POZVÁNKA NA VEČER PRI GRILE A VÍNE

POZVÁNKA NA VEČER PRI GRILE A VÍNE
4. 7. 2021

Dňa 8. júla (štvrtok) organizuje naša ŽNO ďalšie, zo série poulárnych kóšer podujatí na dvore Komunitného centra. O 17:30 hod. môžete v príjemnom prostredí dvora Gizi Fleischmannovej opätovne ochutnať nie len skvelé, grilované špeciality nášho šéfkuchára Boaza, ale pre dospelých je pripravená aj ochutnávka izraelských vín. UŽ SÚ VOĽNÉ IBA POSLEDNÉ MIESTA! Vzhľadom na obmedzený počet miest a veľký záujem, prosíme zavolať vašu rezerváciu do piatku (2.7.), 15:00 hod. na kontaktné číslo: 0944 008 495 Tešíme san a vašu účasť!

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ SLOVAK PRESS FOTO

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ SLOVAK PRESS FOTO
4. 7. 2021

Na nábreží Dunaja, v tesnom susedstve kaviarne Propeller, si v týchto dňoch môžete pozrieť exteriérovu výstavu fotografií poľského fotografa Macieka Nabrdalika s názvom “Nezvratní-The irreversible”. Premiéra fotografií bola v roku 2014 v New Yorku a aktuálne ju môže zhliadnuť aj návštevník Bratislavy. Slovami autora výstavy, bolo okrem iného jej cieľom “priradiť tváre bezmenným obetiam…”. Smutné memento na tragédiu holokaustu, v nezvyčajnom výstavnom prevedení, určite stojí za návštevu.

NOVÁ EXPOZÍCIA ŽIDOVSKÉHO KOMUNITNÉHO MÚZEA NAŠEJ ŽNO

NOVÁ EXPOZÍCIA ŽIDOVSKÉHO KOMUNITNÉHO MÚZEA NAŠEJ ŽNO
2. 7. 2021

V piatok (2. júla) sa otvorila nova, už desiata výstavná sezóna Židovského komunitného múzea našej ŽNO. Expozícia v priestoroch “Veľkej” synagógy na Heydukovej ulici, predstavuje poslednú sériu predmetov z prvého slovenského židovského múzea v Prešove (1928-1940). Je medzi nimi aj unikátny divadelný kostým z Paríža, ktorý patril hviezde nemeckého divadla, Márii Bárkány (1852-1928). Narodila sa v Košiciach, ale umeleckú kariéru prežila na javiskách vo Frankfurte, Hamburgu a Berlíne, ako aj na zájazdoch po Európe, v Rusku a Amerike. Pochovali ju v rodnom meste a jej pozostalosť sa dostala do prešovského múzea. Kostým je unikátny exponát a keď si prídete pozrieť expozíciu osobne, okrem iného sa dozviete aj to, ktorú divadelnú postavu v ňom Barkány stvárnila, ale aj podporíte PROGRAM POMOC V NÚDZI ŽNO.

KONIEC ŠKOLSKÉHO ROKU V ŠKÔLKE GAN MENACHEM

KONIEC ŠKOLSKÉHO ROKU V ŠKÔLKE GAN MENACHEM
30. 6. 2021

Dňa 30. júna, sa v škôlke Lauder Gan Menachem konalo predstavenie detí, ktoré v tomto školskom roku navštevovali jedinú, certifikovanú židovskú vzdelávaciu inštitúciu na Slovensku - škôlku Lauder Gan Menachem. Pod vedenim mora Chanie Meyrs a slovenských učiteliek, sa deti aj tento rok naučili veľa o základoch hebrejskej abecedy, židovských tradíciách, ale aj dôležité veci do života a okrem iného aj mnohé krásne, slovenské pesničky. Za účasti rodičov, deti ukázali, čo všetko sa naučili. Veľká vďaka patrí riaditeľke a učiteľke škôlky v jednej osobe - Chanie Myers, ktorá už pomaly tretie desaťročie rozvíja židovské vzdelávanie pre deti našej komunity. Tovnaká vďaka patrí samozrejme aj ostatným učiteľkám a personálu škôlky. Spolu to dokážeme!

PRÁCE NA NEOLOGICKOM CINTORÍNE POKRAČUJÚ

PRÁCE NA NEOLOGICKOM CINTORÍNE POKRAČUJÚ
30. 6. 2021

Aj v týchto dňoch pokračuje výstavba nového obvodového múru na neologickom cintoríne, ktorý nahradí staticky narušený múr a pôvodný živý plot, ktorý oddeľoval plot od susedného pozemku. Pevne veríme, že práce budú dokončené v priebehu nasledujúceho mesiaca.

UKONČENÁ REKONŠTRUKCIA HROBU MANŽELOV SZALATNAI-SLATINSKÝCH

UKONČENÁ REKONŠTRUKCIA HROBU MANŽELOV SZALATNAI-SLATINSKÝCH
29. 6. 2021

Ako sme vás v uplynulom mesiacoch priebežne informovali, prebiehala na neologickom cintoríne rekonštrukcia náhrobného kameňa významného slovenského, židovského architekta Artúra Szalatnaia-Slatinského (1891-1962), autora našej “Veľkej” synagógy na Heydukovej ulici, ktorého 130. výročie narodenia sme si tento rok pripomenuli. Aj vďaka veľkej finančnej podpore z radov našich členov (ešte raz všetkým ďakujeme, osobitne rodine Borských), bolo možné zdevastovaný náhrobný kameň arch. Szalatnaia-Slatinského, ktorý navrhol jeho priateľ, tiež známy arch. Eugen Barkány (jeho náhrobok sa dnes nachádza hneď vedľa) zrekonštruovať. Práce boli ukončené tento týždeň, dňa 29. júna. Na fotografiách môžete vidieť stav pred a po rekonštrukcii a na fb stránke ŽNO aj fotografiu z príhovoru Eugena Barkányho pri odhalení náhrobku v roku 1963.

VO VEKU NEDOŽITÝCH 106. ROKOV ZOMRELA PANI ELVÍRA WEISSOVÁ

VO VEKU NEDOŽITÝCH 106. ROKOV ZOMRELA PANI ELVÍRA WEISSOVÁ
29. 6. 2021

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 29. júna, vo veku nedožitých 106. rokov, zomrela dlhoročná členka našej ŽNO a najstaršia členka židovskej komunity na Slovensku, pani Elvíra Weissová. Všetci si ju zachováma v pamäti, ako milú a láskavú dámu, ktorá sa do posledných chvíľ snažila dodržiavať naše zvyklosti a tradície. Aj v tomto nám bude všetkým navždy vzorom. Jej pohreb sa uskutočnil vo štvrtok (1. júla) na ortodoxnom cintoríne. T´hej nafša crura b´cror hachajim! Nech je jej duša zviazaná vo zväzku večného života! Smutné spovede jej životného príbehu si môžete vypočuť tu: https://www.pametnaroda.cz/sk/weiszova-elvira-1915

CHATAM SOFER A POMOC POSTIHNUTEJ MORAVE

CHATAM SOFER A POMOC POSTIHNUTEJ MORAVE
28. 6. 2021

ŽNO Bratislava sa vrámci svojho PROGRAMU POMOC V NÚDZI, rozhodla venovať celý výťažok zo vstupného do Pamätníka Chatama Sofera, ako aj Židovského Komunitného múzea ŽNO, ktoré sa podarí vyzbierať v období medzi 1. a 31. júlom, v prospech obetí ničivého tornado, ktoré minulý týždeň postihlo moravskú oblast Břeclavska a Hodonínska. Podľa vyjadrenia predsedu ŽNO Tomáša Sterna: „Židovská komunita je integrálnou súčasťou tohto regiónu. Návštevníci našich pamätihodností tak priamo pomôžu tím, ktorí túto pomoc v súčasnosti naozaj súrne potrebujú”. Pokiaľ naši členovia budú chcieť pomôcť priamo, môžu poslať príspevok na účet ŽNO (IBAN: SK59 1100 0000 0026 6947 5138). V poznámke prosíme uviesť: Pomoc Morave.

NÁLEZ TÝŽDŇA č.6 - “NÁHROBNÝ KAMEŇ S TVÁROU”

NÁLEZ TÝŽDŇA č.6 - “NÁHROBNÝ KAMEŇ S TVÁROU”
28. 6. 2021

Súčasťou rozsiahleho nálezu náhrobných kameňov z staro-nového cintorína, ktoré boli v predchádzajúcich mesiacoch znovuobjavené na ortodoxnom cintoríne, bolo aj veľké množstvo fragmentov. Napriek ich deštrukcii, bolo možné jeden z nich jednoznačne prisúdiť významnej postave prešporského (vtedy ešte stále) geta, z prvej tretiny 19. storočia… Menachem Mendl ben Hirš Lwow (Lemberger, 1757-1831) bol predstaveným židovskej komunity v časoch jej najväčšej slávy, počas pôsobenia vrchného rabína Chatama Sofera (1762-1839). Otec Mendla Lwowa bol dajanom (sudcom) prešporskej židovskej komunity. Rodina pochádzala z moravského Třebíča a podľa priezviska, asi pôvodne z dnes ukrajinského Lvova. Najvýznamnejším členom rodiny ale bol Mendlov syn - Abraham Hirš Lemberger (1776-1834), ktorého spomína aj Chatam Sofer vo svojom autobiografickom diele s názvom “Kniha spomienok”. Jeho náhrobok, ktorý sa rovnako nachádzal na staro-novom cintoríne sa žiaľ nenašiel, aspoň tiež nie kompletný… Vďaka zachovanému prepisu epitafu náhrobného kameňa vieme, že Mendl Lwow zomrel 15. chešvana 5592 (22.10.1831) v noci, počas sviatku Šabat, tedavored bezmála 190. rokmi. Nápis okrem iného uvádzal: “…jeho vzácna duša bude odpočívať vo výšinách…večne bude slavené jeho meno, nikdy nebude zabudnutý deťmi jeho detí. Zanechal im domov modlitieb a Tóry…V miery a bezpečí nech odpočíva pri svojich otcoch…”. Náhrobok Mendla Lwowa z bieleho kameňa sa síce zachoval len čiastočne, vďaka vzácnemu biedermaierovskému portrétu, ktorý naša ŽNO odkúpila zo súkromnej zbierky len pred dvoma rokmi, ale vieme skoro presne, ako Mendel Lwow vyzeral. To je samo o sebe výnimočné…Vďaka jedinečnému, aj keď nie úplne dokonale realistickému stvárneniu uvedeného portrétu technológiou deepfake, si osobu Mendela Lwowa vieme dokonca priblížiť ešte naturalistickejšie (animáciu si môžete pozrieť na fb stránke ŽNO, tu uverejňujeme iba spomenutý portrét). To je aj dôvod, prečo som v tomto čísle, našej už pravidelnej rubriky, uprednostnil zverejnenie podobizne osoby, pred fotografiou znovu-nájdeného náhrobného kameňa. Tomáš Stern foto © Tomáš Stern

90 ROKOV OD “ODHALENIA” ŽIDOVSKEJ NEMOCNICE A PRIPRAVOVANÁ VÝSTAVA

90 ROKOV OD “ODHALENIA” ŽIDOVSKEJ NEMOCNICE A PRIPRAVOVANÁ VÝSTAVA
28. 6. 2021

V týchto dňoch si pripomíname 90 rokov od “odhalenia novej Židovskej nemocnice” na dnešnej Šulekovej ulici v Bratislave, ktoré sa uskutočnilo v slávnostnej atmosfére, dňa 28. júna 1931. Staviteľom a majiteľom nemocnice (až do násilnej arizácie v roku 1942) bol spolok vtedajšej Bratislavskej ortodoxnej Židovskej obce - Ortodoxný izr. spolok Chevra Kadiša. Táto poverila vypracovaním projektu, známu dvojicu funkcionalistických, židovských architektov Fridrich Weinwurm-Ignác Vécsei. Obaja boli spolu s veľkou časťou personálu Židovskej nemocnice zavraždení počas 2. sv. vojny. V čase svojho vzniku, bola Židovská nemocnica jednou z najmodernejších zdravotníckych zariadení v celej ČSR. V období Slovenského štátu bola nemocnica arizovaná a krátko po vojne zoštátnená. V dôsledku platných reštitučných zákonov v 90. rokoch minulého storočia, nebola nemocnica vrátená nástupnickej organizácii spolku Chevra Kadiša-ŽNO Bratislava, ale ÚZ ŽNO. Na poslednom zasadnutí prezídia ÚZ ŽNO (24.6.), ktoré sa symbolicky konalo v priestoroch bývalej nemocnice, bolo ako dôsledok niekoľkoročných snažení vedenia ŽNO Bratislava, schválené konštituovanie komisie, ktorá má ešte tento rok prerokovať podmienky vrátenia bývalej Židovskej nemocnici ŽNO Bratislava. Na jeseň, pri príležitosti dátumu položenia základného kameňa výstavby nemocnice (28.10.1928), pripravuje ŽNO výstavu o dejinách tejto významnej zdravotníckej inštitúcie našej komunity, ktorej počiatky siahajú ďaleko do 18. storočia. Budova nemocnice, ktorú si ešte mnohí súčasníci pamätajú ako gynekologickú a pôrodnicku kliniku, sa dnes využívaná ako apartmánový hotel Mamaison Residence. foto archív © Tomáš Stern

VOLEBNÉ ZHROMAŽDENIE THC

VOLEBNÉ ZHROMAŽDENIE THC
27. 6. 2021

V uplynulých dňoch sa konalo nie len Volebné zhromaždenie členov ŽNO, ale o týždeň neskôr, dňa 27. júna, aj Volebné zhromaždenie organizácie Ukrývané deti (THC). Napriek pretrvávajúcemu teplému počasiu, sa v kuchyni ŽNO zišlo vyše 40 členov tejto organizácie. Prítomných pozdravili aj čestní hostia - nvovozvolený predseda ŽNO Tomáš Stern, ktorý sa vyslovil v pre pokračovanie úzkej spolupráce ŽNO a THC, hlavný rabín ŽNO Baruch Myers a riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi - Martin Korčok. V predchádzajúcom volebnom období THC úspešne viedli Peter Šťastný, ale predovšetkým Eugénia Grznáriková, ktorá sa na post predsedu rozhodla tentokrát už nekandidovať. Novým predsedom sa tak stala pani Anita Podhorná, ktorá v rovnakej funkcii pôsobila už v minulosti. Srdečne gratulujeme a želáme novému vedeniu THC veľa úspechov pri organozovaní podujatí v prospech generácie preživších holokaust.

PRELOMOVÉ PREZÍDIUM ÚZ ŽNO?

PRELOMOVÉ PREZÍDIUM ÚZ ŽNO?
25. 6. 2021

Dňa 24. júna sa po dlhej odluke spôsobenej pandémiou COVID, uskutočnilo v Bratislave prvé, prezenčné zasadnutie prezídia ÚZ ŽNO. Po dlhých rokoch sa podarilo delegátom našej ŽNO presadiť zriadenie komisií, ktorých cieľom je preverenie viacerých žiadostí ŽNO, ktoré zostali napriek opakovanému prekladaniu, posledné roky bez reakcie dotknutých orgánov ÚZ ŽNO. Celé zasadnutie sa napriek panujúcemu horku, nieslo vo veľmi pozitívnej atmosfére, čím bol vyslaný slovenskej židovskej komunite dlho postrádaný signál jednoty a dialógu.

HISTORICKÁ ÚČASŤ NA VOĽBÁCH NOVÉHO PREDSTAVENSTVA A REVÍZNEJ KOMISIE ŽNO - NOVÉ VEDENIE ŽNO BRATISLAVA

HISTORICKÁ ÚČASŤ NA VOĽBÁCH NOVÉHO PREDSTAVENSTVA A REVÍZNEJ KOMISIE ŽNO - NOVÉ VEDENIE ŽNO BRATISLAVA
21. 6. 2021

Ako sme vás už informovali, dňa 20. júna sa v zasadacej miestnosti Hermana Todesca, konalo Volebné zhromaždenie členov ŽNO. Tentokrát sa aj vďaka aplikovanej korešpondenčnej voľbe, volieb zúčastnilo vyše 200 členov našej ŽNO (odovzdaných bolo 208 platných hlasovacích lístkov), čo je výnimočne vysoká účasť! Zvolených bolo 11 členov Predstavenstva a 3 členovia Revíznej komisie ŽNO. Na ustanovujúcej schôdzi nového predstavenstva, ktoré sa konalo dňa 22. júna, bol za staronového predsedu ŽNO opätovne zvolený Tomáš Stern, ktorý dostal aj najväčší počet preferenčných hlasov našich členov. Rovnako veľmi vysoký počet hlasov, dostali aj ostatní členovia nového Predstavenstva, ktoré sa tak početných úloh a výziev ujíma s naozaj silným mandátom. Vzhľadom na plánovaný, široký rozsah agendy, boli predstavenstvom zvolení štyria noví podpredsedovia ŽNO: Eugénia Grznáriková, Pavol Breiner, Tomáš Kluge, Pavol Miller. Každý z nich ma prisúdenú svoju oblasť kompetencií. Vo funkcii bola rovnako s vysokým počtom preferenčných hlasov potvrdená tajomníčka ŽNO - pani Daniela Valášková, ako aj predseda RK ŽNO - Roland Karvan.

DRÓŠE HLAVNÉHO RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA

DRÓŠE HLAVNÉHO RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA
18. 6. 2021

Gut Šabes! Vypočujte si aktuálne dróše nášho hlavného rabína Barucha Myersa. https://youtu.be/sdJ2R-f7Sbs

SCHODY RABÍNA ARMÍNA FRIEDERA A PODCHOD PAMÄTI SA STALI SKUTOČNOSŤOU

SCHODY RABÍNA ARMÍNA FRIEDERA A PODCHOD PAMÄTI SA STALI SKUTOČNOSŤOU
17. 6. 2021

Včera (16. júna) popoludní sme za účasti pozvaných hostí a členov našej komunity, namontovali tabuľky s označením názvov na dve, doteraz anonymné verejné priestranstvá. Svoje pomenovanie dostali schody a podchod. Obe lokality sa nachádzajú v miestach, ktoré kedysi tvorili nie len prirodzené centrum jadra mesta, ale aj historicky spájali pôvodné židovské osídlenie s mestom. Podchod sa od včera stal Podchodom pamäti a v spojitosti s pamätníkom holokaustu, ktorý je v miestach v roku 1969 zbúranej neologickej synagógy, si tu po skončení pripravovanej komplexnej rekonštrukcie, budeme pripomínať predovšetkým 15 000 bratislavských židov, ktorí boli počas slovenského štátu perzekvovaní a väčšina z nich perzekúcie neprežila. Schody budú niesť meno rabína Armína Friedera, člena slávnej Pracovnej skupiny, ktorý v sebe prirodzene spájal obe predvojnové, bratislavské, židovské komunity. Bol absolventom ortodoxnej bratislavskej ješivy, pôsobil ale aj ako neologický rabín a po vojne ako vrchný rabín opätovne zjednotenej Židovskej náboženskej obce v Bratislave, tak ako ju poznáme aj dnes. Frieder bol v aj prvým predsedom novozaloženého ÚZ ŽNO. Pomenovanie oboch verejných priestranstiev je výsledkom takmer dvojročného snaženia našej ŽNO, ktorá pomenovanie aj iniciovala. ŽNO sa tak usiluje pretaviť skoro stratenú spomienku na členov židovskej komunity, ktorí naše mesto po stáročia spoluvytvárali, aj do podoby pomenovania názvov ulíc modernej Bratislavy. Vďaka preto patrí primátorovi hl. Mesta Bratislava – Matúšovi Vallovi, starostke Mestskej časti-Bratislava Staré mesto – Zuzane Aufrichtovej, ale samozrejme aj členom zastupiteľstiev oboch samospráv, ktoré príslušné návrhy skoro jednohlasne prijali. Poďakovanie patrí aj hlavnému rabínovi našej ŽNO – Baruchovi Myersovi, nástupcovi rabína Armína Friedera, ktorý sa aktívne symbolického aktu zúčastnil. V neposlednom rade vďaka patrí aj riaditeľovi kancelárie ÚZ ŽNO Martinovi Kornfeldovi, ktorý bol v zastúpení ÚZ ŽNO slávnostnému aktu rovnako prítomný. Z uvedených príčin som preto nesmierne rád, že práve odhalenie názvov schodov a podchodu, ktoré sa verím že natrvalo stanú súčasťou Bratislavskej topografie, bolo posledným oficiálnym podujatím, ktorého som sa ako predseda ŽNO v tomto volebnom období mohol od iniciácie, až po jeho realizáciu účastniť. Tomáš Stern SPOLU TO DOKÁŽEME! Yachad nitgaber! נתגבר יחד!

“VRÁTILI SA DOMOV”!

“VRÁTILI SA DOMOV”!
16. 6. 2021

Dnes sa sa vďaka dlhodobej zápožičke SNM-MŽK, “vrátili” do priestorov sídla ŽNO, portréty dvoch priateľov a kľúčových postáv uhorského tradičného judaizmu v polovici 19.storočia. Jedná sa vzácne portréty syna Chatama Sofera - Abrahama Samuela Benjamina Sofera (1815-1871), ktorý bol prezývaný aj Ketav Sofer a jeho súputníka a žiaka Chatama Sofera, neskoršieho vrchného rabína dunajskostredskej Židovskej obce - Jehudu Aszóda (1796-1866). Oba portréty budú tvoriť stálu expozíciu významných postáv našej komunity, v priestoroch ŽNO. Aj touto cestou ďakujeme novému riaditeľovi SNM-MŽK Michalovi Vaněkovi.

KÓŠER TÝŽDEŇ - UŽ NAJBLIŽŠIU NEDEĽU OCHUTNAJTE KÓŠER PIZZU, OTVORENIE KÓŠER KÚTIKA

KÓŠER TÝŽDEŇ - UŽ NAJBLIŽŠIU NEDEĽU OCHUTNAJTE KÓŠER PIZZU, OTVORENIE KÓŠER KÚTIKA
1. 6. 2021

KÓŠER TÝŽDEŇ - UŽ NAJBLIŽŠIU NEDEĽU OCHUTNAJTE KÓŠER PIZZU, OTVORENIE KÓŠER KÚTIKA Budúcu nedeľu (6. júna) vás pozývame na “PIZZA PÁRTY\" a otvorenie kamennej predajne kóšer potravín, s príznačným názvom KÓŠER KÚTIK. Podujatie sa usktoční o 17:00 hod v Židovskom vzdelávacom centre Chabad na Drevenej ulici. Ďalší KÓŠER KÚTIK bude už onedlho otvorený aj v Komunitnom centre ŽNO. O bližších detailoch vás budeme samozrejme informovať. Kóšer potraviny si aj naďalej budete môcť objednať aj on-line, na našej web stránke www.koserobchod.sk.

POTVRDENIE O OČKOVANÍ PRE ČLENOV ŽNO, ZAOČKOVANÝCH V KOMUNITNOM CENTRE ŽNO

POTVRDENIE O OČKOVANÍ PRE ČLENOV ŽNO, ZAOČKOVANÝCH V KOMUNITNOM CENTRE ŽNO
1. 6. 2021

V uplynulých dňoch sa spustila on-line certifikácia pre osoby, ktoré obdržali obe dávky očkovania. Zatiaľ systém ešte plne nefunguje pre tých, ktorí boli očkovaní mimo vakcinačných centier. Toto sa týka aj tých členov našej komunity, ktorí boli očkovaní vrámci akcie ŽNO, v Komunitnom centre ŽNO. Na nášu otázku, kedy bude spustený systém aj pre nich, nám bolo v NCZI oznámené, že by systém mal byť sfunkčnený v najbližších dňoch. Prosím preto všetkých našich členov, ktorí už čakajú na vystavenie uvedeného potvrdenia, aby boli ešte niekoľko dní trpezliví. V prípade pretrvávajúcich ťažkosti s registráciou, prosím neváhajte a kontaktujet v úradných hodinách sociálne oddelenie našej ŽNO.

NÁVŠTEVA ČLENIEK MEDZINÁRODNÉHO ŽENSKÉHO KLUBU (The International Women’s Club of Bratislava - IWCB)

NÁVŠTEVA ČLENIEK MEDZINÁRODNÉHO ŽENSKÉHO KLUBU (The International Women’s Club of Bratislava - IWCB)
31. 5. 2021

Dnes sa uz druhykrat tento mesiac, uskutocnila navsteva cleniek IWC, ktore si so zaujmom pozreli interier “Pamatnika Chatama Sofera” a nalezy vzacnych nahrobnych kamenov zo staro-noveho cintorina, na nedalekom ortodoxnom cintorine. Cielom prehliadky, bolo sa oboznamit s dejinami nasej zidovskej komunity, ktora si tento rok pripomina 730. rokov od prvej priamej pisomnej zmienky o Zidovskych obyvateloch v nasom meste. Najvacsi zaujem ale bol o aktualny nalez nahrobnych kamenov. Navstevnikov, ku ktorym sa pripojil aj pan velvyslanec statu Izrael Boaz Modai, ako aj pan Samuel Schapira, vnuk posledneho vrchneho ort. rabina nasej obce - Samuela Schreibera, sprevadzal predseda ZNO Tomas Stern. Velmi prijemne, ale bolo nahodne stretnutie pana velvyslanca s panom Schapirom, kedze ich oboch spajaju blizke rodinne vztahy. Otec pana velvyslanca-Jicchak Modai, posobil dlhse roky ako minister financi statu Izrael a v tom istom obdobi otec pana Schapira-Abraham Jozef Schapira, vykonaval funkciu sefa financneho vyboru Knessetu a prezidenta narodnej banky. Cielom stretnuti so zaujmovymi skupinami a organizaciami, je sirenie osvety o vyzname aktualneho nalezu a snaha o ziskanie financnej podpory pri ich narocnej pasportizacii a ich naslednom zachovani. V priebehu leta sa pripravuju aj organizovane prehliadky pre siroku verejnost. Spolu to dokazeme!

DNES BOL IDENTIFIKOVANÝ 316 ROKOV STARÝ NÁHROBOK!

DNES BOL IDENTIFIKOVANÝ 316 ROKOV STARÝ NÁHROBOK!
31. 5. 2021

Minuly tyzden sme vas informovali, ze bola ukoncena prva etapa zachrany nahrobnych kamenov staro-noveho cintorina. Aktualne prebieha pasportizacia a identifikacia jednotlivych nahrobnych kamenov. Vdaka Dr. Danovi Polakovicovi, z Prazskeho Zidovskeho muzea, s ktorym na tomto projekte nasa ZNO pod vedenim Tomasa Sterna spolupracuje, bol identifikovany jeden z doteraz najstarsich, najdenych nahrobnych kamenov, ktory sa navyse vyznacuje aj krasnou ornamentalnou dekoraciou. Maceva (hebr. nahrobny kamen) pochadza z roku 1705 (na fotografii vpravo, evidencne cislo 353)! Spolu to dokazeme! foto©Tomáš Stern

KÓŠER TÝŽDEŇ - “MICHELINE STYLE” NEDEĽNÝ BRUNCH NA OBCI

KÓŠER TÝŽDEŇ - “MICHELINE STYLE” NEDEĽNÝ BRUNCH NA OBCI
30. 5. 2021

Napriek počiatočným obavám, spôsobených daždivým ránom, sa nakoniec v krásnom a slnečnom počasí uskutočnil túto nedeľu (30.5.), na dvore Gizi Fleischmannovej Komunitného centra ŽNO, už v poradí druhý, Nedeľný kóšer brunch. Podujatia sa zúčastnilo vyše 40 hladných návštevníkov-prevažne rodín s deťmi. Všetci si pochutnali na naozaj skvelých, grilovaných špecialitách nášho šéfkuchára Boaza. Nechýbalo opäť ani kóšer prosecco! Deti využili možnosť a zabávali sa na detskom ihrisku a pripravených inštaláciách. Už teraz sa tešíme na ďalší Kóšer brunch, ktorý sa uskutoční už onedlho!

210 ROKOV OD NIČIVÉHO POŽIARU BRATISLAVSKÉHO HRADU A ŽIDOVSKEJ NEMOCNICE

210 ROKOV OD NIČIVÉHO POŽIARU BRATISLAVSKÉHO HRADU A ŽIDOVSKEJ NEMOCNICE
28. 5. 2021

\"Dátum 28. máj 1811 zostane nielen v letopisoch Bratislavy, ale aj celého Uhorska smutný a nezabudnuteľný,\" napísali 31. mája 1811 noviny Pressburger Zeitung. Dnes - dňa 28. mája 2021, uplynie 210 rokov od mohutného požiaru, ktorý skoro úplne zničil nie len Bratislavský hrad, vrátane veľkej časti hlavného paláca, blízkej budovy Nového paláca, ale aj približne 80 v bezprostrednom okolí ležiacich budov. Medzi nimi bola zničená aj budova starej Židovskej nemocnice (špitálu) na Zuckermandli, založenej už v roku 1710. Budova starej Židovskej nemocnice sa až do asanácie v 60. rokoch minulého storočia nachádzala na dnešnej Žižkovej ulici. Počas požiaru bol nenávratne zničený aj vzácny archív našej Židovskej obce a spomedzi obyvateľov mesta si pohroma vyžiadala deväť obetí na životoch. Židovská komunita si však nemohla dovoliť dlhšie znefunkčnenie zdravotného zabezpečenia svojich členov a tak sa bezprostredne po uhasení požiaru, započala rozsiahla charitatívna akcia, vďaka ktorej došlo k rýchlej obnove nemocnice. Na pamäť tejto udalosti namaľoval vtedajší tajomník židovskej obce Bär Frenk (1777-1845) pamätný list s vyobrazením tragického požiaru špitálu a abecedným zoznamom všetkých, celkovo 229 členov komunity, ktorí na obnovu nemocnice prispeli. Pamätný list je dodnes v majetku ŽNO a je súčasťou zbierky nášho Komunitného múzea. VÝZVA! Keď vlastníte nejaké rodinné dokumenty, fotografie, ktoré sa viažu k tejto významnej inštitúcii našej komunity, dajte mi vedieť (predseda@znoba.sk). Tomáš Stern

ZRIADENIE ORTODOXNÉHO BEIT DIN (RABÍNSKEHO SÚDU) PRE BRATISLAVU A ZÁUJEMCOV Z CELÉHO ÚZEMIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

ZRIADENIE ORTODOXNÉHO BEIT DIN (RABÍNSKEHO SÚDU) PRE BRATISLAVU A ZÁUJEMCOV Z CELÉHO ÚZEMIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
27. 5. 2021

S radosťou oznamujeme oficiálne potvrdenie založenia rabínskeho ortodoxného rabínskeho súdu Beit din - s pôsobnosťou pre Bratislavu a záujemcov z územia Slovenskej republiky. Novozriadený Beit din je samostatnou pobočkou rakúskeho Beit din a čo je kľúčovou skutočnosťou, všetky jeho výkony budú uznané izraelským vrchným Rabinátom. prečítajte si viac...

KÓŠER TÝŽDEŇ - OCHUTNÁVKA KÓŠER VÍNA

KÓŠER TÝŽDEŇ - OCHUTNÁVKA KÓŠER VÍNA
26. 5. 2021

Ako sme vás už informovali v Kehila Spravodajcovi, vďaka spolupráci hlavného rabína ŽNO Barucha Myersa, kóšer kuchyne ŽNO a ŽNO Bratislava, bol ochutnávkou kóšer vína spustený tzv. KÓŠER TÝŽDEŇ. Asi 30 návštevníkov využilo dňa 26. mája pozvanie a na dvore Komunitného centra vychutnali výber kóšer vína značky Gamla. Prvú fľašu odborne otvoril hlavný rabín Baruch Myers. Podujatie budeme určite opakovať. L ‘chajim

TACHLES TV - FÓRUM PROF. TRAUBNERA  - O HOKEJI S \"ŽIDOVSKÝMI LEGENDAMI\"

TACHLES TV - FÓRUM PROF. TRAUBNERA - O HOKEJI S \"ŽIDOVSKÝMI LEGENDAMI\"
26. 5. 2021

Tento týždeň ste mnohí z vás určite sledovali víťazný hokejový zápas našej Slovenskej reprezentácie s Ruským tímom. Viac ako aktuálne preto prinášame na TACHLES TV (www.tachles.tv) ďalšie vydanie obľubenej diskusnej relácie Fórum Prof. Traubnera. Čerstvý osemdesiatnik - Prof. Pavol Traubner, v nej spovedá hokejovú legendu Jozefa Golonku, ako aj dvoch židovských hokejistov, ktorých mená vám neprezradíme…Viac sa dozviete už teraz, na česko-slovenskej televízii TACHLES TV – televízii o nás a pre nás. https://tachles.tv/relacia/forum/forum-c2-prof-pavla-traubnera

PODPORA ČESKO-NEMECKÉHO FONDU BUDÚCNOSTI PRE PREŽIVŠÍCH HOLOKAUST NA CELOM SLOVENSKU!

PODPORA ČESKO-NEMECKÉHO FONDU BUDÚCNOSTI PRE PREŽIVŠÍCH HOLOKAUST NA CELOM SLOVENSKU!
25. 5. 2021

Vedenie ŽNO Bratislava aj touto cestou vyjadruje radosť nad tým, že sa vďaka niekoľko mesačnej príprave a v spolupráci ŽNO Bratislava a Claims Conference, podarilo pre našich preživších zabezpečiť ďalšiu priamu finačnú podporu. Vďaka uvedenej spolupráci tak budú podporení preživší nie len v Bratislave, ale na celom území Slovenska! klikni a čítaj viac...

SCHODY RABÍNA ARMÍNA FRIEDERA A PODCHOD PAMÄTI

SCHODY RABÍNA ARMÍNA FRIEDERA A PODCHOD PAMÄTI
25. 5. 2021

Už toto leto vzniknú v Starom meste Schody rabína Armína Friedera, tvoriace spojnicu medzi Židovskou ulicou a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia, kde až do asanácie v roku 1969 stála Neologická synagóga, v ktorej rabín Frieder krátko po 2. sv. vojne aj pôsobil. klikne a čítaj viac...

MEDIÁLNY ÚSPECH ŽNO BRATISLAVA A TACHLES TV, V BOJI PROTI PREDSUDKOM A DEZINFORMÁCIÁM

MEDIÁLNY ÚSPECH ŽNO BRATISLAVA A TACHLES TV, V BOJI PROTI PREDSUDKOM A DEZINFORMÁCIÁM
25. 5. 2021

ŽNO Bratislava sa okrem iných aktivít a podujatí, snažila v uplynulých týždňoch podporiť viaceré osvetové podujatia, ktorých snahou bolo napomôcť v boji proti množstve dezinformácií, ktoré sa na pozadí vojenského konfliktu medzi Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas, šírili slovenskými médiami, ale hlavne sociálnymi sieťami. Jedným z kľúčových podujatí, bola unikátna diskusia Prof. Dana Shueftana a Prof. Gada Barzilaja, dvoch popredných izraelských politických analytikov a poradcov viacerých izraelských premiérov, ktorá sa uskutočnila dňa 23. mája. Diskusia, ktorá bola moderovaná Andrejom Salnerom a Mirekom Todom, vznikla v spolupráci ŽNO Bratislava, neziskovej organizácie JEWROPE a organizácie ICEJ Slovensko. Obsahovú hodnotu diskusie podčiarkuje aj skutočnosť, že ju na svojich on linových platformách prevzal Denník N a týždenník TÝŽDEŇ. Záujemci si diskusiu aj dnes môžu pozrieť v zázname, na česko-slovenskej židovskej televízii TACHLES TV (www.tachles.tv). https://tachles.tv/relacia/live/bratislava-jerusalem-talks

POZVÁNKA - OCHUTNÁVKA KÓŠER VÍNA A KÓŠER NEDEĽNÝ BRUNCH NA DVORE ŽNO

POZVÁNKA - OCHUTNÁVKA KÓŠER VÍNA A KÓŠER NEDEĽNÝ BRUNCH NA DVORE ŽNO
24. 5. 2021

Spolu s uvolňovaním protiepidemiologických opatrení, ale v súlade s platnými pravidlami, spústila ŽNO Bratislava začiatkom mesiaca máj projekt pravidelných nedeľných brunchov. Tieto sú určené prevažne pre rodiny s deťmi, ale samozrejme aj pre ktoréhokoľvek člena našej ŽNO a jeho rodinných príslušníkov. V príjemnom prostredí zrekonštruovaného “Dvora Gizi Fleischmannovej”, si môžete pochutnať na grilovaných špecialitách našej kóšer kuchyne a vaše deti sa môžu pohrať na detskom ihrisku. Aktuálne menu pre brunch vám zašleme v nasledujúcich dňoch. Už v túto stredu sme pre vás pripravili samostatné podujatie - ochutnávku výnimočných vín značky Gamla.

PRVÁ FÁZA ZÁCHRANY NÁHROBNÍKOV STARONOVÉHO CINTORÍNA BOLA ÚSPEŠNE UKONČENÁ

PRVÁ FÁZA ZÁCHRANY NÁHROBNÍKOV STARONOVÉHO CINTORÍNA BOLA ÚSPEŠNE UKONČENÁ
24. 5. 2021

Dňa 24.5. sa ukončila prvá fáza prác na záchrane náhrobných kameňov z tzv. staronového cintorína, o ktorej sme vás priebežne informovali a ktorá prebieha už od začiatku apríla tohto roku. Aktuálne sa podarilo identifikovať cca. 430 náhrobných kameňov a ďalšich, približne 80 fragmentov čaká na ďalšiu identifikáciu. Dnes už vieme, že celkový počet nájdených náhrobných kameňov viac ako desať-násobne presahuje pôvodne odhadovaný počet. Skutočný rozsah nálezu, ktorý bol desaťročia skrytý pod náletovými drevinami, v konečnom rozsahu tvorí len asi tretinu pôvodného počtu náhrobných kameňov, v rokoch 1942-1944 zväčša zaniknutého cintorína, ktorý pochádza zo 17. storočia. Na fotografii vidíte pôvodný stav nálezu po odstránení invazívnych drvín začiatkom apríla a stav po ukončení prvej fázy záchrany. O výsledkoch prebiehajúcej, napínavej pasportizácie náhrobných kameňov, vás aj naďalej budeme samozrejme informovať.

POĎAKOVANIE A PODPORA PREŽIVŠÍCH HOLOKAUST  - PROJEKT POMOC V NÚDZI ŽNO

POĎAKOVANIE A PODPORA PREŽIVŠÍCH HOLOKAUST - PROJEKT POMOC V NÚDZI ŽNO
23. 5. 2021

Židovská náboženská obec Bratislava v mene svojom, ale najmä menom 2. generácie, ďakuje všetkým preživším, ktorí prijali našu výzvu o finančnú podporu sociálneho fondu ŽNO Bratislava - PROGRAM POMOC V NÚDZI, určeného prevažne členom 2. generácie. Teší nás, že výzva sa stretla s veľkým ohlasom u veĺkej väčšiny bratislavských preživších holokaust. Svojou podporou ste opakovane vyjadrili spolupatričnosť s komunitou a porozumenie pre potreby tých, ktorí sú na pomoc odkázaní. Oceňujeme a vážime si vaše gesto veľkorysosti a snahu o zlepšenie kvality života príslušníkov našej 2. generácie. klikni a čítaj viac...

BRATISLAVA - JERUSALEM TALKS NA TACHLES TV

BRATISLAVA - JERUSALEM TALKS NA TACHLES TV
23. 5. 2021

V nedeľu (23.5.) sa uskutočnila živá diskusia s poprednými izraelskými, politickými analytikmi a poradcami viacerých izraelských priemiérov, ako aj amerických kongresmanov - Prof. Danom Shueftanom a Prof. Gadom Barzilajom. Tí z vás, ktorí ste sa nestihli zapojiť, máte možnosť si celkový záznam tejto skvelej diskusie o aktuálnom konflikte medzi Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas, kedykoľvek pozrieť na česko-slovenskej internetovej televízii Tachles TV (www.tachles.tv). Podujatie, ktoré zorganizovala ŽNO Bratislava, v spolupráci s neziskovou organizáciou Jewrope, organizáciou ICEJ Slovensko a Tachles TV, moderovali Mirek Tóda z Denníka N a Andrej Salner.

PRVÁ B-HOSLUŽBA PO DRUHEJ VLNE A PRVÁ ŠABESOVÁ B-HOSLUŽBA

PRVÁ B-HOSLUŽBA PO DRUHEJ VLNE A PRVÁ ŠABESOVÁ B-HOSLUŽBA
21. 5. 2021

Počas celej pandémie pomáhala ŽNO udržiavať duchovný život našej komunity pravidelnými dróše hlavného rabína ŽNO Barucha Myersa. Tieto boli výrazne obohatené jeho príspevkami, ako aj príhovormi rabínov Miša Kapustina a Karla Sidona, ktoré boli vysielané prostredníctvom Tachles TV.

VÝZVA NA ZBIERKU PRE OBNOVU MACEVY ARCH. SLATINSKÉHO-SZALATNAIA

VÝZVA NA ZBIERKU PRE OBNOVU MACEVY ARCH. SLATINSKÉHO-SZALATNAIA
21. 5. 2021

Tento rok si naša židovská komunita pripomína aj 130 rokov od narodenia významného architekta, publicistu, ale hlavne autora našej jedinej zachovanej “Veľkej” synagógy na Heydukovej ulici - arch. Artúra Slatinského-Szalatnaia (pôv. Schlesinger, 1891-1962). Jeho náhrobok na neologickom cintoríne, ktorý podľa motívov synagógy, ktorej bol autorom, navrhol jeho priateľ - arch. Eugen Barkány, sa dnes nachádza v zlom, až nedôstojnom stave a epitaf je už skoro nečitateľný. Celkové náklady na jeho náročnú obnovu dosahujú sumu 3 000 eur. ŽNO vyčlenila z vlastných, rozpočtových zdrojov sumu 1 500 eur. Vďaka výzve na zbierku potrebných prostriedkov, sa však podarilo skoro celú potrebnú čiastku vyzbierať z darov našich členov. Všetkým aj touto cestou ďakujeme! Osobitá vďaka patrí Linde a Marošovi Borským.

JEDNOTNE ZA IZRAEL!

JEDNOTNE ZA IZRAEL!
19. 5. 2021

Pod týmto názvom sa dňa 19. mája konalo online stretnutie členov a priateľov našej komunity. Pritomným vyše 150 divákom sa prihovoril pán veľvyslanec štátu Izrael - Boaz Modai, hlavný rabín ŽNO - Baruch Myers, prezidentka Slovak Maccabi organisation a European Maccabi Federation- Dagmar Gavorníková, rabín Miša Kapustin, prezident B´nai B´rith Tolerancia - Peter Werner a v nesposlednom rade predseda organizacie ICEJ Slovensko - Peter Švec. Podujatie, ktoré organizovala ŽNO Bratislava v spolupraci s hore uvedenymi organizaciami, ako aj organizaciou THC, moderoval predseda ŽNO - Tomáš Stern. Cielom podujatia bolo prezentovať jednotnú podporu našej komunity voči Izraelu a jeho obyvateľom, ako aj našu spoločnú túžbu v trvalé mierové riešenie aktualného konfliktu na Blízkom východe. Am Israel chai!

VÝZVA - PETÍCIA NA PODPORU IZRAELA!

VÝZVA - PETÍCIA NA PODPORU IZRAELA!
18. 5. 2021

Vážení priatelia, v týchto extrémne ťažkých chvíľach zverejňujeme dôležitú výzvu a petíciu organizácie ICEJ Slovensko, B’nai B’rith Toelrancia a Izraelskej obchodnej komory na Slovensku, ktorú sa každý z vás môže rozhodnúť slobodne podporiť!

STRETNUTIE ČLENOV THC

STRETNUTIE ČLENOV THC
13. 5. 2021

Vcera (12.5.) sa v priestoroch Komunitneho centra ZNO konalo stretnutie clenov organizacie THC, ktore bolo zaroven prvym verejnym podujatim nasej komunity po druhej vlne pandemie Covid.

ZAPOJTE AJ SVOJE DETI DO UNIKÁTNEHO PROGRAMU ŽIDOVSKÉHO VZDELÁVANIA

ZAPOJTE AJ SVOJE DETI DO UNIKÁTNEHO PROGRAMU ŽIDOVSKÉHO VZDELÁVANIA
12. 5. 2021

Tak ako každý rok, vám zasielame ponuku vzdelávania detí, prostredníctvom partnerského programu programu E-škola Lauderových škôl v Prahe. Viac informácii nájdete v priloženom letáku.

PODARILO SA ZACHRÁNIŤ NÁHROBOK S ČÍSLOM 400!

PODARILO SA ZACHRÁNIŤ NÁHROBOK S ČÍSLOM 400!
11. 5. 2021

Do konca tohto mesiaca by mala byť ukončená hlavná fáza záchrany náhrobných kameňov staronového cintorína. Dňa 11. mája sa podarilo pasportizovať náhrobny kameň starého židovského cintorína, s evidenčným číslom 400.

PRVÝ NEDEĽNÝ BRUNCH ŽNO BOL VEĽKÝ ÚSPECH! OSLÁVTE AJ VY SVOJ SVIATOK NA OBCI

PRVÝ NEDEĽNÝ BRUNCH ŽNO BOL VEĽKÝ ÚSPECH! OSLÁVTE AJ VY SVOJ SVIATOK NA OBCI
10. 5. 2021

Dňa 9. mája sa na dvore “Gizi Fleischmannovej” - nášho Komunitného centra ŽNO, uskutočnil prvý, zo série nedeľných brunchov. Jednalo sa o jedno z prvých podujatí ŽNO, po postupnom uvoľnení pandemických opatrení. V krásnej atmosfére a v skvelej nálade, si účastníci vychutnali množstvo špecialít nášho šéfkuchára kóšer kuchyne Boaza. Ako sa na brunch patrí, nechýbalo ani kóšer prosecco. V prípade, že by ste chceli využit priestory Komunitného centra a kóšer kuchyne aj pre oslavu vašich narodenín, alebo rodinných sviatkov, kontaktujte prosím kanceláriu ŽNO mailom na: tajomnik@znoba.sk.

VÝZVA NA ZBIERKU PRE OBNOVU MACEVY ARCH. SLATINSKÉHO-SZALATNAIA

VÝZVA NA ZBIERKU PRE OBNOVU MACEVY ARCH. SLATINSKÉHO-SZALATNAIA
8. 5. 2021

Tento rok si naša židovská komunita pripomíname aj 130 rokov od narodenia významného architekta, publicistu, ale hlavne autora našej jedinej zachovanej “Veľkej” synagógy na Heydukovej ulici - arch. ARTÚRA SLATINSKÉHO-SZALATNAIA (pôv. Schlesinger, 1891-1962).

KEHILA SPRAVODAJCA - ZÁCHRANA VZÁCNYCH NÁHROBNÝCH KAMEŇOV POKRAČUJE

KEHILA SPRAVODAJCA - ZÁCHRANA VZÁCNYCH NÁHROBNÝCH KAMEŇOV POKRAČUJE
6. 5. 2021

Na ortodoxnom cintoríne pokračuje rozsiahla záchrana objavených vzácnych náhrobných kameňov z staro-nového cintorína, o ktorej sme vás už v minulosti informovali. Aktuálne sa podarilo pasportizovať vyše 300 náhrobných kameňov. Ten z č. 300 pochádza z roku 1778.

KEHILA SPRAVODAJCA - PIATA ČASŤ SPÝTAJTE SA SVOJHO RABÍNA UŽ DNES

KEHILA SPRAVODAJCA - PIATA ČASŤ SPÝTAJTE SA SVOJHO RABÍNA UŽ DNES
6. 5. 2021

Téma piatej prednášky rabína Barucha Myersa - z cyklu na tému PIRKEJ AVOT: \"Moje je tvoje, tvoje je tvoje\" (Pirkej Avot 5.kapitola) Vzťah človeka k tomu, čo má. A k ľuďom v jeho okolí.

KEHILA SPRAVODAJCA - KÓŠER NEDEĽNÝ BRUNCH NA DVORE KOMUNITNÉHO CENTRA ŽNO

KEHILA SPRAVODAJCA - KÓŠER NEDEĽNÝ BRUNCH NA DVORE KOMUNITNÉHO CENTRA ŽNO
5. 5. 2021

Spolu s uvolňovaním protiepidemiologických opatrení, ale v súlade s platnými pravidlami, spúšťa ŽNO Bratislava projekt pravidelných nedeľných brunchov. Tieto sú určené prevažne pre rodiny s deťmi, ale samozrejme aj pre ktoréhokoľvek člena našej ŽNO a jeho rodinných príslušníkov. V príjemnom prostredí zrekonštruovaného “Dvora Gizi Fleischmannovej”, si môžete pochutnať na grilovaných špecialitách našej kóšer kuchyne a vaše deti sa zabaviť na detskom ihrisku. V budúcnosti pre vás pripravujeme aj ďalšie aktivity a atrakcie, o ktorých vás budeme priebežne informovať.

KEHILA SPRAVODAJCA - GUT ŠABES! DROŠE HLAVNÉHO RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA

KEHILA SPRAVODAJCA - GUT ŠABES! DROŠE HLAVNÉHO RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA
23. 4. 2021

ACHAREJ 5781 ZAČIATOK ŠABATU (23. Apríl/11. Ijar): 19:39 hod. ZÁVER ŠABATU (24. Apríl/12. Ijar): 20:49 hod.

KEHILA SPRAVODAJCA - DOČASNE NOVÝ REŽIM NÁVŠTEV ORT. CINTORÍNA

KEHILA SPRAVODAJCA - DOČASNE NOVÝ REŽIM NÁVŠTEV ORT. CINTORÍNA
23. 4. 2021

Určite ste si v predchádzajúcich dňoch prečítali jeden z početných príspevkov o prebiehajúcich prácach na záchrane vzácnych náhrobných kameňov starého cintorína. V záujme zabezpečenia bezpečnosti týchto významných artefaktov našich dejín, je areál ortodoxného cintorína až do odvolania pre návštevy uzavretý. Záujemci o návštevu hrobov svojich predkov a blízkych, kontaktujte prosím správu cintorína v úradných časoch: 0902 606 380

\"VIRTUÁLNA REALITA CHATAMA SOFERA\"

\"VIRTUÁLNA REALITA CHATAMA SOFERA\"
21. 4. 2021

Prehliadka náhrobných kameňov areálu \"Pamätníka Chatama Sofera\" vo virtuálnom svete.

TLAČOVÁ KONFERENCIA NA ORTODOXNOM CINTORÍNE

TLAČOVÁ KONFERENCIA NA ORTODOXNOM CINTORÍNE
12. 4. 2021

Predstavenie predbežných výsledkov nálezu vzácnych náhrobných kameňov zo staro-nového cintorína na nábreží Dunaja.

PROTEST ŽNO BRATISLAVA PROTI VYZNAMENANIU FRANTIŠKA VNUKA

PROTEST ŽNO BRATISLAVA PROTI VYZNAMENANIU FRANTIŠKA VNUKA
12. 4. 2021

Na dnesnej tlacovej konferencii vyslovil predseda ŽNO Tomáš Stern ostrý protest voči vyznamenaniu pseudohistorika Františka Vnuka mestom Ružomberok.

ÚTEK Z PEKLA A KAMIENOK NA HROB ALFREDA WETZLERA

ÚTEK Z PEKLA A KAMIENOK NA HROB ALFREDA WETZLERA
7. 4. 2021

Dnes si celá naša komunita pripomina datum, kedy pred 77 rokmi sa dvom vaznom koncentracneho tabora v Osviencime- Alfredovi Wetzlerovi a Rudolfovi Rosenbergerovi (neskor Vrbovi) podaril utek z tohto pekla na zemi.

ROZVOZ PESACHOVÝCH POTRAVÍN - AKCIA LIETAJÚCI PESACH ZAČALA...!

ROZVOZ PESACHOVÝCH POTRAVÍN - AKCIA LIETAJÚCI PESACH ZAČALA...!
22. 3. 2021

V týchto chvíľach dorazil do Komunitného centra ŽNO náklad s dlho očakávaným macesom a pesachovými potravinami. Tak, ako sme vás už informovali v Kehila Spravodajcovi.

UKONČENIE JARNÉHO-PREDPESACHOVÉHO UPRATOVANIA

UKONČENIE JARNÉHO-PREDPESACHOVÉHO UPRATOVANIA
22. 3. 2021

Dnešným dňom bolo dokončené jarné-predpesachové upratovanie dvora nášho Komunitného centra ŽNO, ako aj dvora synagógy. Pevne veríme, že sa tu opäť v dohľadnej dobe všetci uvidíme. SPOLU TO DOKÁŽEME! Yachad nitgaber!

SLOVENSKÝ PREKLAD MEGILAT ESTER

SLOVENSKÝ PREKLAD MEGILAT ESTER
8. 2. 2021

Aj tento rok sa bude niesť oslava sviatku Purim v duchu COVID opatrení. Napriek tomu ale pre vás ŽNO Bratislava pripravila unikátny, slovenský preklad Knihy Ester. Nové knihy dorazili z tlače v týchto dňoch a budú distribuované našim členom v rámci podujatia \"Lietajúci Purim\", spolu s ďalšími prekvapeniami.

GUT ŠABES! AKTUÁLNA DROŠE HL. RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA

GUT ŠABES! AKTUÁLNA DROŠE HL. RABÍNA ŽNO BARUCHA MYERSA
5. 2. 2021

ZAČIATOK ŠABATU (5. február): 16:37 hod. KONIEC ŠABATU (6. február): 17:42 hod.

ŽNO COVID –TESTOVANIE OPÄŤ AJ V TÚTO NEDEĽU!

ŽNO COVID –TESTOVANIE OPÄŤ AJ V TÚTO NEDEĽU!
3. 2. 2021

ŽNO Bratislava sa už po tretí krát zapojí do plošného antigénového testovania aj v túto nedeľu 7. februára.

Pozrite si úprimný a dojímavý príhovor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího

Pozrite si úprimný a dojímavý príhovor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího
28. 1. 2021

Pozrite si úprimný a dojímavý príhovor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, pri príležitosti včerajšieho Medzinárodného pamätného dňa obetí holokaust a očkovania preživších holokaust na Židovskej náboženskej obci v Bratislave.

Dnešné očkovanie preživších holokaust na ŽNO Bratislava úspešne dokončené

Dnešné očkovanie preživších holokaust na ŽNO Bratislava úspešne dokončené
27. 1. 2021

V prvom rade by som chcel vyjadriť našu nesmiernu radosť nad tým, že vďaka úsiliu a spolupráci Ministerstva zdravotníctva SR a Židovskej náboženskej obce Bratislava, sa symbolicky pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu

Spustenie webu ŽNO, výročná správa

Spustenie webu ŽNO, výročná správa
28. 12. 2020

zriadili sme pre Vás túto webovu stránku, aby sme vás operatívnejšie, objektívne a úplnejšie informovali o aktivitách a podujatiach Židovskej náboženskej obce Bratislava (ŽNO).

Kontakt

ŽNO Bratislava
Kozia 18
814 47 Bratislava

tel.: +421 2/5441 6949
mobil: +421 903 717 134
e-mail: tajomnik@znoba.sk