Aktuality
Hagada šel Pesach v zbierke Komunitného múzea našej ŽNO
14. 4. 2022
Hagada je kniha, ktorá sa číta počas sederovej večere, prvý deň sviatku Pesach (v diaspóre sú to prvé dva dni), keď si židia pripomínajú odchod z Egypta. V minulosti sa na priblíženie príbehu využívali rôzne preklady, prirovnania, alebo vizuálne vysvetlivky. V hagadách sa často nachádza zobrazenie starovekej sederovej večere, keď židovskí učenci v meste Bnei Brak, rabíni Eliezer, Jošua, Elazar ben Azarjah, Akiva a Tarfon celú noc diskutovali o udalostiach odchodu z Egypta. Ilustrácie v hagade často zobrazujú aktuálnu sederovú večeru, pričom namiesto učencov z Talmudu predstavujú súdobých rabínov. Hagada od L. Singera zobrazuje členov dynastie Soferovcov: (zľava doprava) Akiva Eger, svokor Mošeho Schreibera, Chatam Sofer, Ketav Sofer a Ševet Sofer. Cez oblúkové klenby vidíme idealizované mesto Bnei Brak osvetlené slnečnými lúčmi. Ilustrácia je zmesou známych a bežne rozšírených prvkov portrétnej tvorby a krajinomaľby, ktoré sa využívali pri pohľadniciach a iných drobných tlačiach. Obrázky rabínov sa objavovali na litografiách či grafikách a veľmi často slúžili ako dekoračné predmety v domácnostiach alebo ako amulety. Celá hagada obsahuje 12 listov ilustrácií, ktoré netvoria jednotný vizuálny celok: ich štýl a tlač sa líšia, pravdepodobne ich vybrali z viacerých grafických súborov. Vydavateľstvo Josefa Schlesingera je príkladom židovskej knižnej kultúry v strednej Európe. Založili ho v Bratislave s cieľom vydávať diela Chatama Sofera. Neskôr sa stalo dominantným vydavateľstvom židovských kníh aj vo Viedni a Pešti. Po anšluse Rakúska sa presťahovalo do Tel Avivu, kde sa stalo známym pod názvom Sinai Publishing. preložil a komentár napísal rabín Dr. Leo Singer vydavateľstvo Josef Schlesinger, 2. vydanie, Budapešť 1928/1929 výška: 30,5 cm, šírka: 23 cm ŽM-D 1605 XVIII-26
LIETAJÚCI PESACH ZAČAL, DORUČILI SMEMPRE VYŠE 70 RODÍN!
14. 4. 2022
Dnes boli vďaka nasadeniu tímu ŽNO, do viac ako 70 rodín (!) našich členov, doručené pesachove potraviny. Ďakujeme a všetkým našim členom, aj touto cestou želáme Chag Pesach sameach!
Bratislavská Synagóga
Synagóga na Heydukovej ulici je jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagógu vlastní a využíva bratislavská židovská komunita a je významnou pamiatkovo chránenou stavbou slovenskej medzivojnovej architektúry. Počas prehliadky múzea si návštevníci môžu prezrieť aj jej obnovený interiér.

Časopis KEHILA
Stiahnite si najnovšie číslo časopisu KEHILA.
V súčasnosti je časopis KEHILA, popri časopisu SPRAVODAJVA, ktoré vydáva ŽNO Komárno, jediným pravidelne vychádzajúcim periodikom židovskej komunity na území Slovenska. Členom ŽNO, ako aj príslušníkom slovenskej židovskej komunity, sprostredkuváva informácie o aktivitách a dianí v ŽNO. Prináša články a príspevky o témach súvisiacich so židovskými náboženskými tradíciami a zvykmi, dejinami židovského etnika na území Slovenska, reportáže o náboženských, kultúrnych, spoločenských a sociálnych aktivitách ŽNO, ale aj iných ŽNO na území Slovenskej republiky.

Židovské komunitné múzeum
Židovské komunitné múzeum sa venuje histórii a kultúre židovskej komunity v Bratislave a regióne. Stála expozícia Židia v Bratislave a ich dedičstvo je inštalovaná na prvom poschodí synagógy, ktorá dodnes slúži ako miesto židovských bohoslužieb. Výstava Poklady Židovského múzea v Prešove II je náš výstavný projekt počas roku 2020. Múzeum je otvorené počas letnej turistickej sezóny. V Bratislave pôsobí tiež štátne Múzeum židovskej kultúry, ktoré je špecializovaným múzeom Slovenského národného múzea.


Vzdelávanie
Židovská komunita v Bratislave bola vždy centrom židovského vzdelávania. V dôsledku tragédie holokaustu a následného potláčania židovského náboženského, kultúrneho a sociálneho života v období komunizmu, nie je možné obnoviť fungovanie svetoznámej Prešporskej ješivy, či iných školských zariadení. Napriek tomu sa ŽNO, pri zohľadnení štruktúry našej komunity, dlhodobo snaží na tradíciu vzdelávania aspoň nadviazať.
Medzi kľúčové aktivity ŽNO preto patrí predovšetkým vzdelávanie príslušníkov mladej, ale aj staršej generácie. Vzdelávanie sa zameriava na výuku princípov a pravidiel judaizmu (zohľadňujúc jeho viaceré smerovania), našich židovských tradíciií, ako aj kultúry.
ŽNO sa priamo podieľa, resp. podporuje, viacero vzdelávacích programov.
Vzdelávací program Nedeľná škola